Opel RAK e elektryczny koncept


Opel RAK e elektryczny koncept przedstawiony podczas wystawy IAA we Frankfurcie to mały miejski 2-miejscowy samochód, 3-krotnie lżejszy od dzisiejszych aut super kompaktowych. Pokonanie nim 100 kilometrów ma kosztować zaledwie 1 Euro. Przewidziano istnienie dwóch wersji: dla osób dorosłych, odznaczającą się maksymalną prędkością 120 km/h, oraz dla osób w wieku co najmniej 16 lat, posiadającą ogranicznik prędkości do 45 km/h.
4-kołowe auto bazuje na przestrzennej ramie aluminiowej i ma plastikowe poszycie nadwozia i waży tylko 380 kg. Przy mocy maksymalnej silnika elektrycznego 49 KM uzyskano bardzo przyspieszanie 0-120 km/h w 13 ). Pojemność baterii 5 kWh zapewnia zasięg ok. 100 km. Do pokrycia rocznego zapotrzebowania na energię, niezbędną do ładowania akumulatora, wystarczą ogniwa na dachu garażu o powierzchni 5m2 i mocy 500 W.

RAK e odznacza się dużą zwinnością w mieście – zwłaszcza gdy chodzi o wciskanie się w luki parkingowe. Zawraca na dróżce o szerokości 5,5 m. Długość auta to 4 m, rozstaw tylnych kół 60 cm, wysokość 119 cm. Dostęp do wnętrza z tandemowo ustawionymi fotelami daje uchylana do góry szklana kabina.