grudzień 2, 2023
Artykuły

Folia antykorozyjna – jakie ma zalety i zastosowanie?

Przewóz przedmiotów wykonanych z metalu wymaga zastosowania odpowiednich materiałów. Wśród nich pojawia się m.in. folia antykorozyjna. Pozwala ona na zabezpieczenie takich towarów przed działaniem wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Czym dokładnie jest taka folia i kiedy warto ją zastosować?

Czym jest folia antykorozyjna?

Folia antykorozyjna to specjalny materiał wykorzystywany do pakowania produktów metalowych. Chroni je przed działaniem wilgoci oraz korozją. Wszystko ze względu na zastosowanie lotnych inhibitorów korozji, które ulatniają się z folii w trakcie korzystania. Rozprzestrzeniają się wewnątrz opakowania i osadzają na powierzchni metalowych przedmiotów. Jednocześnie nie wpływają na ich właściwości i nie wymagają specjalnego czyszczenia po wyjęciu z folii. Wszystko to sprawia, że takie opakowania są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach, głównie podczas transportu i magazynowania metalowych przedmiotów.

Folia antykorozyjna może być wykorzystywana samodzielnie lub jako surowiec niezbędny do stworzenia bardziej skomplikowanych opakowań, na przykład rękawów zgrzewanych z obu stron. Oferta takich produktów jest naprawdę szeroka, dlatego z łatwością można znaleźć coś dla siebie.

Kiedy stosuje się opakowania antykorozyjne?

Opakowania antykorozyjne wykorzystuje się głównie w trakcie transportu towarów statkami czy innymi środkami, które wiążą się z bliskim otoczeniem wody. Wilgoć w takich miejscach mogłaby bowiem powodować występowanie korozji, niszczącej całkowicie metalowe elementy. Folia antykorozyjna może okazać się przydatna także w przypadku magazynów. Długotrwałe przechowywanie przedmiotów z metalu mogłoby bowiem grozić ich korodowaniem, np. w wyniku wilgoci zawartej w powietrzu.

Produkcja folii przeźroczystej

W jakich formach występuje folia VCI?

Trzeba pamiętać, że opakowania antykorozyjne mogą przyjmować różne formy. Zazwyczaj są to rękawy, półrękawy, worki z zakładkami czy rolki folii do samodzielnego dozowania. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się na zakupienie folii stretch o działaniu antykorozyjnym czy nawet folii termokurczliwych.

Wybór odpowiedniej folii antykorozyjnej powinien zależeć od jej planowanego zastosowania. Znaczenie mają m.in. wymiary przewożonych produktów. Czasem istnieje również opcja dopasowania folii VCI do indywidualnych potrzeb klienta, tworząc opakowanie na zamówienie – mówi specjalista z firmy Colormark oferującej m.in. opakowania antykorozyjne.

Folia antykorozyjna VCI powinna być szczelna, doskonale chroniąc dany przedmiot przed dostępem wilgoci. W innym przypadku elementy metalowe mogą bowiem zniszczyć się w trakcie transportu. Mowa tu zarówno o częściach maszyn, jak i drobnych elementach stosowanych m.in. w przypadku konstrukcji urządzeń elektronicznych.

Zalety folii antykorozyjnej

Folia VCI jest niezwykle uniwersalna. Pozwala ona na pakowanie dowolnych przedmiotów, a po ich rozpakowaniu można użyć je od razu, bez konieczności czyszczenia. To doskonały sposób ochrony elementów wykonanych z aluminium, mosiądzu, miedzi, stali czy srebra. Folia antykorozyjna VCI może być stosowana również w przypadku stopów lutniczych. Takie opakowanie chroni nie tylko przed wilgocią i powstającą korozją, lecz także zabrudzeniami. W ten sposób nie trzeba stwarzać specjalnych warunków w magazynach czy kontenerach, dlatego przechowywanie szczególnie wymagających przedmiotów staje się łatwiejsze.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły