czerwiec 8, 2023
Aktualności Ciekawostki

Instalacja LPG – czas ją w końcu zamontować…

Już od wielu lat popyt na usługi związane z instalacją LPG w samochodach bije kolejne rekordy – szczególnie w Polsce. Co ciekawe, trend ten wciąż się utrzymuje, co oznacza, że nasza miłość do LPG nie topnieje. Wiele osób wciąż je montuje, co jest ewenementem również na obszarze Unii Europejskiej. Dlaczego tak jest?

Polska vs Europa

Odsetek zarejestrowanych w Polsce samochodów, w których zamontowana jest instalacja LPG, zdążył już przekroczyć 16 procent. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę inne kraje – jak najbardziej! W Europie żaden kraj nie jest w stanie nawet powtórzyć tego wyniku. Może dlatego, że cena auto gazu w zasadzie tylko u nas jest prawie dwukrotnie niższa, niż cena benzyny. Co więcej, trend ten utrzymuje się już od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Struktura gazu i struktura cieczy

Chyba każdy wie, że Instalacja LPG jest znacznie bardziej ekologiczna niż benzyna. Dlaczego? Sekret tkwi w budowie cząsteczkowej obydwu substancji. Zarówno benzyna, jak i LPG (propan i butan) to węglowodory. Niemniej w jednej cząsteczce benzyny jest znacznie więcej atomów węgla, co jednoznacznie wpływa na wzrost emisji produktów spalania tegoż pierwiastka, (CO i CO2). I to jest właśnie główny czynnik wpływający na podparcie tezy, że LPG jest zdrowsze od benzyny, a także oleju napędowego.

Bezpieczeństwo to podstawa

Instalacja LPG jest często znacznie bezpieczniejsza od instalacji benzynowej. Przypomnijmy, że to benzyna ma tendencję do wybuchania, a przynajmniej – do gwałtownego zapłonu. W przypadku gazu (przechowywanego w odpowiednio zabezpieczonych butlach) takie ryzyko nie istnieje. Każda z butli ma homologację, co już samo w sobie jest poświadczeniem, iż jest ona wykonana odpowiednio starannie. Oprócz tego:

  • gaz LPG wybucha dopiero po zmieszaniu z powietrzem (optymalne stężenie to 1.5 – 3 procent), uzyskanie tej wartości w warunkach podróżowania autem jest niemal niemożliwe,
  • butle nie są nigdy napełniane do końca, lecz mniej więcej do 80 procent ich nominalnej pojemności, dzięki czemu ryzyko rozszczelnienia jest zdecydowanie mniejsze.

Jakość prowadzenia auta

Wbrew wielu obiegowym opiniom, jakość i komfort prowadzenia samochodu z instalacją LPG jest ten sam, co w przypadku instalacji na benzynę. Oczywiście pomijamy tutaj kwestię świadomości ekologicznej. Odpowiednio wyregulowana instalacja LPG oferuje takie same osiągi, co bak z benzyną. Różnica polega jedynie na ilości spalanego paliwa. W przypadku gazu wartość ta może być o 15 – 20 procent wyższa. Poza tym instalacja na auto gaz redukuje ryzyko wystąpienia tzw. spalania stukowego, które prowadzi do uszkodzenia silnika. Efekt ten zawdzięczamy dość wysokiej liczbie oktanowej gazu, która oscyluje w okolicach około 100 i jest wyższa, niż w przypadku nawet najlepszej jakościowo benzyny.

Instalacja LPG to inwestycja, która na pewno się opłaci. O wiele ważniejsze niż wycena ewentualnych zysków jest to, do jakiego specjalisty trafimy. Dlatego wybierajmy tylko sprawdzone warsztaty rekomendowane przez DIGITRONIC AUTOGAS.

Więcej o instalacji lpg pod linkiem: https://digitronicgas.pl/instalacja-lpg/

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły