czerwiec 8, 2023
Aktualności

Jakie firmy powinny wdrożyć monitoring pojazdów GPS?

System zarządzania flotą pojazdów, który opiera się o monitoring GPS jest bardzo często spotykany wśród firm transportowych. Najbardziej spopularyzowaną sylwetką użytkownika systemu GPS jest przedsiębiorca, działający w branży transportu międzynarodowego, wykorzystujący pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 t.

Rzeczywistość pokazuje jednak, że zapotrzebowanie na system monitoringu GPS wykazują również inne gałęzie biznesu. Oto one:

Monitoring GPS w handlu dobrami FMCG

FMCG to z angielskiego szybko schodzące dobra takie jak choćby artykuły spożywcze. Skuteczne zarządzanie flotą pojazdów handlowych jest dużo łatwiejsze gdy ma się do dyspozycji system GPS. Najbardziej przekonującym argumentem jest funkcja raportowania wizyt w konkretnych punktach. Systemy GPS umożliwiają stworzenie mapy klientów, a odpowiednie algorytmy badają, czy handlowcy odwiedzają te punkty zgodnie z założeniami. Prócz tego najłatwiejszą metodą na stworzenie ewidencji przebytej trasy jest wygenerowanie raportu ewidencji przebiegu pojazdu. Raport jest tworzony na gotowym do podpisu formularzu, więc jedyne co z nim trzeba zrobić to włożyć do segregatora z pozostałymi dokumentami. Warto pamiętać, że deklaracja VAT-26, a więc ta, która wymaga ewidencji przebiegu uprawnia do odliczenia 100% wartości podatku VAT od poniesionych kosztów, pod warunkiem, że pojazd jest wykorzystywany tylko w celach służbowych.

Monitoring GPS w branży budowlanej

Prace inżynieryjne najczęściej wykonuje się za pomocą ciężkiego sprzętu. Może to być park maszyn budowlanych, w skład którego wchodzą koparki, ładowarki i wozidła, a może to być flota pojazdów ciężarowych przystosowanych do przewozu materiałów budowlanych, takich ziemia czy kruszywo. W parku maszyn budowlanych monitoring pojazdów opiera się w głównej mierze na kontroli położenia maszyny oraz monitoring czasu pracy operatora. Dodatkowe czujniki potrafią rozpoznać kiedy maszyna pracowała na wolnych obrotach, a kiedy pod obciążeniem, co w istocie odzwierciedla realny czas pracy. Bardzo popularnym akcesorium jest również sonda paliwa lub przepływomierz. Te dwa urządzenia odpowiadają za precyzyjny pomiar zużywanego paliwa. Pozostawiane bez opieki na placu budowy, maszyny są narażone na aktywność złodziei. Tę kwestię również wspomaga system monitoringu GPS maszyn budowlanych. Wbudowane w systemie opcje reagowania na objawy kradzieży informują właściciela o podejrzanych sytuacjach SMSem.

Monitoring GPS w służbach leśnych

Las to trudny teren dla monitorowania pojazdów. Wśród drzew często brakuje zasięgu, mapy nie są rozwijane i aktualizowane, ponieważ drogi leśne są używane przez wąską grupę użytkowników, a konstrukcja pojazdów leśnych naraża zamontowane w nich lokalizatory na wodę i błoto. To jednak nie zmienia faktu, że Lasy Państwowe, a więc podmiot odpowiedzialny za utrzymanie porządku w lasach wyraża ogromne zapotrzebowanie na system monitoringu pojazdów. Do najczęściej wykorzystywanych funkcji systemu monitoringu pojazdów należy funkcja monitorowania lekko zmodyfikowanych lokalizatorów. Urządzenia GPS są przystosowane do pracy w trudnych warunkach, wykazują dużą odporność na wstrząsy oraz posiadają solidnie wykonaną wodoodporną obudowę. Niektóre pojazdy są wyposażone w przyciski SOS pozwalające wysłać alert do dyspozytora o tym, że kierowca znalazł się w trudnej sytuacji. Moduł komunikacji kierowca-dyspozytor umożliwia błyskawiczną wymianę wiadomości między poszkodowanym kierowcą a dyspozytorem. Podgląd pod lokalizację pomaga w określeniu położenia wybranego pojazdu w lesie, a specjalne mapy zawierające zdjęcia satelitarne lub trakty leśne ułatwiają dotarcie do celu.

Monitoring GPS dla brygad serwisowo-instalacyjnych

Zarządzani pracownikami terenowymi to trudne zajęcie, biorąc pod uwagę fakt, ze ich praca polega na wyjazdach w delegacje na minimum tydzień. Aby oszczędzić tworzenia rozbudowanej dokumentacji z podróży uwzględniającej czas pracy, przebyte kilometry, zestawienie tankowań i statystkę spalania, wystarczy zainstalować system monitoringu GPS oraz wykorzystać dane logistyczne płynące z magistrali komputera pokładowego. Dzięki temu każdy wyjazd pracowników może zostać precyzyjnie rozliczony ze wszystkich parametrów. Dokumentacja jest zbędna, ponieważ aplikacje do zarządzania flotą generują raporty odwiedzanych obszarów lub zarejestrowanych postojów.

Monitoring GPS dla służb komunalnych

Największe zapotrzebowanie na monitoring w sektorze komunalnym wykazuje flota pojazdów zimowego utrzymania dróg. Samorządy rozpisując przetarg, w niemal wszystkich przypadkach wymagają od podwykonawców udokumentowania wykonanej pracy w formie zapisu kilometrów lub przebytej trasy. Część z nich życzy sobie również wglądu w zapisy o długości odcinka drogi, z którego został usunięty śnieg oraz odcinka, na którym włączony był posyp. Odpowiednia konfiguracja systemu do zarządzania flotą pojazdów umożliwia precyzyjne rozliczenie odśnieżanych odcinków dróg.

Monitoring GPS dla każdej firmy

Wbrew ogólnie panującej opinii system monitoringu GPS jest wykorzystywany nie tylko przez przedsiębiorstwa transportowe, ale również przez te, w których pojawia się flota samochodów firmowych. Paleta zastosowań jest tak szeroka, że wdrożenie monitoringu pojazdów w firmie zawsze sprowadza się do wygenerowania oszczędności w formie kapitału lub czasu. Więcej informacji o monitoringu pojazdów GPS można znaleźć na stronie firmy Navifleet.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły