wrzesień 28, 2023
Artykuły

Sprawdzanie VIN przy zakupie samochodu

Nikt nie lubi kupować przysłowiowego kota w worku, szczególnie jeśli chodzi o samochód. Warto skorzystać z dostępnych na rynku narzędzi, takich jak raporty prześwietlające historię pojazdu aby uniknąć wpadki.

Wybierając dany pojazd chcemy, aby był bezpieczny i w pełni sprawny. Nic więc dziwnego, że zanim zdecydujemy się na zakup używanego samochodu, chcemy zyskać jak największą pewność co do jego aktualnego stanu. Niestety często zdarza się, że sprzedający delikatnie mówiąc naginają fakty, aby oferowane auto wypadło lepiej i szybciej się sprzedało. Czy oprócz fachowych oględzin możemy w jakiś sposób zabezpieczyć się przed nieuczciwymi sprzedającymi? 

Okazuje się, że tak. Bardzo dobrym sposobem jest wykupienie tzw. raportu VIN od autobaza.pl. Raport to okazja, aby poznać jaka była historia pojazdu, który wzbudził nasze zainteresowanie. 

Numer VIN, czyli „zakodowana” historia samochodu

VIN to trzyliterowy skrót pochodzący od słów Vehicle Identification Number. Jest to numer, który identyfikuje dany pojazd i jest nadany przez producenta. Absolutne minimum, o którym nie należy zapominać przed zakupem używanego auta, to sprawdzenie czy jego numer VIN jest zgodny z tym, który został wpisany do dowodu rejestracyjnego.

Najczęściej numer VIN umieszczony jest nieopodal miejsca, gdzie szyba styka się z deską rozdzielczą, po stronie kierowcy. Zdarzają się jednak miejsca niestandardowe. Numer VIN można znaleźć także w książce serwisowej i w dowodzie rejestracyjnym.

Musimy zdać sobie sprawę, że numer VIN kryje historię pojazdu, która jest warta poznania, kiedy planujemy zakup samochodu używanego. Na raport historii pojazdu po numerze VIN, składa się kilka ważnych elementów, czyli danych o konkretnym pojeździe. Znajdziemy tam dane techniczne, czyli markę, model, rok produkcji, typ paliwa, pojemność, moc, typ nadwozia oraz przebieg interesującego nas pojazdu. Kolejne elementy dotyczą informacji z dekodera VIN, opcji wyposażenia, itp. Historia pojazdu na podstawie numeru VIN to kryterium, dzięki któremu zyskamy większą pewność, co do tego, czy auto jest warte zakupu czy też nie.

Raport VIN – poznaj przeszłość pojazdu

Raport VIN to „skarbnica wiedzy” także o innych, istotnych faktach dotyczących interesującego nas samochodu. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedający usiłują sprzedać auto, które pochodzi z kradzieży. Dzięki raportowi zyskamy informację o tym, czy pojazd nie znajduje się w bazach samochodów kradzionych. Dane pochodzą z kilkunastu baz m.in., niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej.

Kolejna istotna informacja, to ta dotycząca ewentualnych usterek fabrycznych. Producent mógł bowiem wskazać wadliwe serie pojazdu. Historia samochodu, którą otrzymujemy wykupując usługę raportu VIN, to także szansa na poznanie rejestru incydentów, czy innych szkód w których brał udział samochód, z wyszczególnieniem m.in. daty i miejsca zgłoszenia, wartości szkody wyrażonej jako przedział kwot oraz ówczesnego przebiegu.

Historia pojazdu to wiedza, która ma fundamentalne znaczenie dla potencjalnego nabywcy. Dzięki raportowi możemy także zapoznać się z tzw. historią internetową, której „głównym bohaterem” był interesujący nas samochód. Są to dane z aukcji internetowych i portali internetowych, gdzie auto było prezentowane.

Ponadto, raport zawiera informację o tym, czy samochód ma już historię sprawdzeń w serwisie autobaza.pl. Może być to cenna podpowiedź co do atrakcyjności oferty, na którą wskazuje ilość zainteresowanych sprawdzających pojazd w serwisie. Dużą zaletą raportu, jest także galeria archiwalnych zdjęć sprawdzanego pojazdu. Dostępne zdjęcia pogrupowane są według daty ich publikacji i stanowią cenną podpowiedź dla potencjalnego kupującego.

Historia pojazdu – jak nie dać się oszukać?

Historia samochodu to w rzeczywistości najważniejsze kryterium, którym kierujemy się przy zakupie używanego pojazdu. Na jej podstawie możemy określić czego możemy spodziewać się po aucie. Te cenne informacje uzyskamy w serwisie autobaza.pl.

Oczywiście, nawet najbardziej kompleksowy raport nie zastąpi wnikliwych oględzin samochodu przed ewentualnym zakupem. Jednakże dzięki raportowi możemy zaoszczędzić czas i pieniądze oraz upewnić się w danym wyborze lub zrezygnować, jeśli poznana historia pojazdu będzie budziła nasze zastrzeżenia. Raport VIN serwisu autobaza.pl to obecnie, oprócz oględzin, najbardziej wiarygodne źródło informacji o pojeździe dla potencjalnego nabywcy.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły