wrzesień 27, 2023
Artykuły

Serwis klimatyzacji samochodowej – dlaczego warto zrobić go wiosną?

Klimatyzacja stała się obecnie już niemalże standardem. Stanowi ogromne udogodnienie, szczególnie latem, podczas upalnych dni. Okresowy przegląd klimatyzacji jest niezwykle istotny dla każdego użytkownika samochodu. Staje się on koniecznością, jeśli wszystko ma działać prawidłowo i należycie spełniać swoje nadrzędne zadanie. Jest to także niezbędne do przeciwdziałania rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, powstawania nieprzyjemnych zapachów w kabinie. Oczywiście najlepiej byłoby przeprowadzić serwis klimatyzacji co parę miesięcy, zrobienie tego raz w roku to minimum.

Co przemawia za tym, aby wykonać serwis klimatyzacji samochodowej na wiosnę?

W kanałach klimatyzacji gromadzą się rozmaite zanieczyszczenia i drobnoustroje. Nie powinno wobec tego nikogo dziwić, że należy ją regularnie czyścić. W przeciwnym razie zaczną gromadzić się w niej pleśnie i bakterie, co oczywiście wiąże się z szeregiem dodatkowych problemów. Regularne czyszczenie i wymienianie filtra kanalizacji jest wręcz konieczne. Powinno się to robić nawet częściej niż zaleca producent. Niestety wiele osób zaniedbuje tę kwestię, przez co pojawiają się negatywne konsekwencje. Na parowniku klimatyzacji znajduje się wilgoć, co w połączeniu z zanieczyszczonym powietrzem sprzyja powstawaniu pleśni. Można to łatwo poznać po nieprzyjemnym zapachu, który występuje po włączeniu klimatyzacji.

Zaleca się wymianę filtra kabinowego przynajmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę. Jest to najlepszy czas ze względu na to, że w okresie letnio-jesiennym w układzie klimatyzacji gromadzi się dużo zanieczyszczeń. Z kolei zimą pozostaje ona najczęściej nieużywana. Warto wobec tego na wiosnę odgrzybić klimatyzację, dokładnie ją oczyścić. Wraz z budzeniem się roślin do życia nie brakuje pyłków, które stanowią alergeny. Warto wobec tego dla własnego zdrowia i komfortu podróżowania autem zdecydować się na kompleksowy serwis klimatyzacji. Najlepiej byłoby to zrobić na zimę i wiosnę. Im częstsze wymienianie filtra, tym lepiej. Pełen serwis klimatyzacji wystarczy wykonać raz na dwa lata, z kolei wymiana filtra kabinowego powinna mieć miejsce dwa razy w roku. Dowiedz się więcej: https://www.gemmaoleje.pl/uslugi/mechanika-i-serwis-samochodowy/przeglad-klimatyzacji-samochodowej/

Dlaczego profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji to najlepsze rozwiązanie dla Twojego samochodu?

W przypadku klimatyzacji dochodzi do częstych zmian temperatur, skraplania się wody. Ciepło w połączeniu z wilgocią sprzyja powstawaniu chorobotwórczych grzybów. Niestety nie ma możliwości całkowitego uniknięcia tego problemu. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że ma alergie i uczulenia właśnie na skutek zaniedbania kwestii czyszczenia klimatyzacji. Z czasem objawy ulegają nasileniu. Samodzielne próby czyszczenia układu są mało skuteczne. Zdecydowanie lepiej zlecić odgrzybianie klimatyzacji profesjonalistom, którzy dysponują specjalistycznymi urządzeniami. Korzystają z silnie skondensowanej chemii. Są w stanie dotrzeć z preparatami grzybobójczymi do każdego zakamarka. Przekłada się to na skuteczne wyczyszczenie całych kanałów powietrznych. Obecnie bardzo polecane stało się ozonowanie układu wentylacyjnego i wnętrza samochodu. Oczywiście dezynfekcja układu wymaga także wymienienia filtra kabinowego, jeśli chce się uzyskać pożądany efekt.

Podczas serwisu klimatyzacji sprawdza się również jej szczelność. Należy pamiętać o tym, że jeśli zostanie ona zaniedbana, to z czasem przestanie prawidłowo działać. Niesprawna klimatyzacja będzie coraz mniej wydajna. Nie można oczekiwać efektywnego schładzania powietrza. Istnieje również ryzyko uszkodzenia kompresora. Nieoczyszczony układ to prosta droga do tego, aby w samochodzie brzydko pachniało. Podróżowanie autem staje się niekomfortowe. Dochodzi także do nasilenia objawów astmy i reakcji alergicznych. Regularne przeglądy klimatyzacji należy traktować jak sezonową wymianę ogumienia. Okresowe badania techniczne pojazdów są wymogiem, tak samo warto myśleć o serwisie klimatyzacji. Wiosna to idealny moment na to, aby oddać samochód na profesjonalny przegląd w celu przygotowania klimatyzacji do intensywnej pracy.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły