czerwiec 24, 2024
Artykuły

Jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie samochodu?

Na pewno zależy Ci na tym, żeby ubezpieczenie w kompleksowy sposób chroniło Twój samochód w razie stłuczki, awarii lub kradzieży. Dlatego tak ważne jest to, żebyś zdecydował się na odpowiednią ofertę, a przede wszystkim taką, która jest dopasowana do Twoich potrzeb. Właśnie z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka kluczowych porad – z nimi na pewno zdecydujesz się na właściwą opcję.

Co wziąć pod uwagę, wybierając ubezpieczenie samochodu?

Cena ubezpieczenia

Przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek. Szczególnie jeśli to Twój pierwszy pojazd lub po prostu w poprzednim roku doszło do stłuczki z Twoim udziałem. W takim przypadku rabaty się zmniejszają bądź nawet zerują. To znowu w znaczący sposób wpływa na cenę samego ubezpieczenia. Powinieneś o tym pamiętać już podczas podpisywania umowy. Dzięki temu zmiana kosztów na wypadek utraty zniżek Cię nie zaskoczy, a przede wszystkim ubezpieczenie nie okaże się zbyt wysokie dla Twojego domowego budżetu.

Kontakt z klientami i opinie o ubezpieczycielu

Istotne jest to, żebyś ufał sprawdzonym firmom, cieszącym się dobrą opinią wśród poprzednich i obecnych klientów. W ten sposób będziesz pewien, że faktycznie warto skorzystać z ich oferty. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy, sprawdź, jakie komentarze pojawiają się najczęściej w Internecie. Szczególnie zwróć uwagę na komentarze, dotyczące obsługi klientów, kontaktu na infolinii oraz czasu reakcji w razie awarii, kradzieży bądź stłuczki.

Zakres działania

W trakcie wybierania oferty ubezpieczenia zwróć uwagę na każdy szczegół i nie ograniczaj się jedynie do ogólnych haseł zapisanych wytłuszczonym drukiem. Choć znajdziesz tam ważne informacje, to jednak dotyczą one przede wszystkim atutów danej usługi czy pakietu ubezpieczeń. Koniecznie spójrz też na szczegóły, dostępne w regulaminie oferty. Dzięki temu poznasz realny zakres działania danego ubezpieczyciela. Dowiesz się też, jaką pomoc możesz uzyskać, kiedy ewentualnie możesz z niej skorzystać, a także jakie konsekwencje wiążą się z wcześniejszym zerwaniem umowy.

Wysokość odszkodowania

Kolejną ważną kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę, wybierając ubezpieczenie samochodu, jest wysokość ewentualnego odszkodowania. Zajrzyj do tabelek i przekonaj się, w jaki sposób liczona jest wartość Twojego samochodu. Zazwyczaj brana jest pod uwagę kwota, jaką trzeba by było zapłacić za taki sam pojazd w momencie wypadku czy kradzieży. W niektórych przypadkach wysokość ubezpieczenia jest obliczana na podstawie wartości auta w momencie zakupy.

Zastępcze auto

Samochód jest Ci potrzebny do pracy, nauki i codziennych obowiązków? W takim razie koniecznie zdecyduj się na ofertę, dzięki której zyskasz zastępcze auto. W umowie powinna też znaleźć się informacja, dotycząca marki, wartości takiego pojazdu, sytuacji, kiedy możesz go uzyskać i czasu korzystania z niego. W ten sposób nie będziesz musiał przesiadać się do komunikacji miejskiej, a zarazem otrzymasz naprawdę ciekawy samochód.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły