Citroen Numero 9


Citroen powraca z koncepcyjną luksusową limuzyną Numero 9, która ma szansę stać się produkcyjnym modelem DS9. Stylistycznie auto jest nowoczesne i futurystyczne, opływowe kształty i przetłoczenia sprawiają, że może się podobać. Pod maską Citroen Numero 9 znalazł się niewielki silnik benzynowy THP o pojemności 1,6 l, który produkuje aż 225 KM. Dodatkowe 70 KM pochodzi z silnika elektrycznego. Dzięki takiej mocy i napędzie na 4 koła ważący 1500 kg samochód rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 5,4 s. (więcej…)

Citroen Survolt

Citroen Survolt – Francuzi na poważnie podchodzą do koncepcyjnego Survolta. Plotka głosi, iż już za rok model ten może wjechać do salonów sprzedaży.

Produkcyjna wersja mogłaby być zasilana dwoma elektrycznymi agregatami o łącznej mocy 304 KM, które aktualnie wprawiają w ruch prototyp. Dzięki nim Survolt jest zdolny przyspieszyć od 0 do 100 km/h w pięć sekund i pomknąć maksymalnie z prędkością 260 km/h. Gdy litowo-jonowe baterie są w pełni naładowane, możemy pokonać dystans 200 kilometrów. Potrzeba przynajmniej dwóch godzin „pod prądem”, aby przywrócić pełną sprawność ogniw.
(więcej…)

Citroen DS3 WRC

Citroen DS3 WRC – Oto następca czterokrotnego Mistrza Świata w kategorii World Rally Championship, Citroena C4 WRC. DS3 WRC w rękach Sebastiena Loeba ma szansę kontynuowania chlubnej tradycji francuskiego koncernu w motorsporcie.

Przygotowany według nowych regulacji A.D. 2011, DS3 WRC napędzany jest turbodoładowaną jednostką z bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności 1.6 litra i mocy 304 KM/6000 obr./min. Maksymalny moment obrotowy osiąga wartość 350 Nm, dostępnych przy 3250 obr./min. Napęd na cztery koła przenoszony jest za pomocą sześciostopniowej, sekwencyjnej skrzyni firmy Sadev. Dodatkowo, przy przedniej i tylnej osi zainstalowano mechaniczny dyferencjał z funkcją automatycznej blokady. W zależności od rodzaju nawierzchni wentylowane tarcze z czterema tłoczkami chłodzonymi cieczą, mają średnicę 355 (asfalt) lub 300 mm (szuter). Z tyłu znajdziemy 300 mm wentylowane talerze.

Podobnie jak Ford Fiesta RS WRC, także Citroen DS3 WRC pojawi się na starcie Rajdu Szwecji (10 – 13 luty 2011).
(więcej…)