czerwiec 24, 2024
Artykuły

Jak przygotować maszyny budowlane do sezonu zimowego?

Branża budowlana rzadko miewa przestoje, a kiedy takowe się zdarzają jest to okazja do przeglądu sprzętu budowlanego. Niemniej jednak bywa i tak, że gro prac wykonywanych jest zimą, szczególnie jeśli pozwalają na to temperatury, wszak można znaleźć materiały, których użytkowanie jest możliwe przy minus 5 stopniach. Przy większych przymrozkach raczej wykonywane są prace wewnątrz. Dziś zastanowimy się nad tym, jak powinny być przygotowane maszyny budowlane do sezonu zimowego i o czym należy pamiętać?

Po pierwsze: przegląd floty, czyli ewentualne oddanie maszyn do serwisu producenta

Jeśli dane maszyny są nieużytkowane, to czas aby oddać je na przegląd. Zostaną sprawdzone pod kątem sprawności, a także zużycia poszczególnych komponentów. Jeśli potrzebna będzie wymiana części, których serwis nie posiada, konieczne będzie ich zamówienie u producenta. Jest to ważne, by miały odpowiednią, wymaganą homologację. Gdy akurat w firmie jest przestój nie jest to problemem, bo brak maszyny nie powoduje strat. Wiele firm decyduje się na leasing maszyn budowlanych i w przypadku większych usterek może być zapewniony zastępczy sprzęt, oczywiście o ile zakłada to umowa.

Po drugie: sprawdzenie stanu ogumienia i ewentualna wymiana opon przemysłowych

Bez wątpienia maszyny budowlane pracują w bardzo trudnych warunkach, dlatego o zużycie ogumienia nietrudno. Przed sezonem zimowym zatem należy sprawdzić, czy opony wielosezonowe nie posiadają widocznych uszkodzeń i jak wygląda ciśnienie opon. Jeśli konieczna jest wymiana, należy dopasować opony do rodzaju sprzętu, a także marki. Inne opony przemysłowe będą odpowiednie do koparek, inne do ładowarek, a jeszcze inne do równiarek czy walców. Jeśli poszukujesz dobrej jakości ogumienia do swojego sprzętu budowlanego, to opony przemysłowe w Alleopony24.pl będą bardzo dobrym wyborem ze względu na wysoką klasę, a także przystępną cenę oraz różnorodność marek, rozmiarów i nośności. Opony do koparek powinny być dobrane ze względu na maksymalną ładowność, a także rodzaj. Tu do wyboru są radialne i diagonalne. Należy zwrócić uwagę na bieżnik, który musi być odpowiedni na trudne warunki jazdy po piasku, grząskim terenie, błocie. W przypadku równiarek także trzeba zwrócić uwagę na indeks nośności opony. Z kolei opony do walców muszą być przystosowane do pracy w wysokich temperaturach, wszak te przy wylewaniu asfaltu mogą sięgać nawet 250 stopni. Na trudnym gruncie powinna radzić sobie także ładowarka. Wybierając opony trzeba zwrócić uwagę na zużywanie się bieżnika. Nie powinno to następować zbyt szybko, wszak maszyna jest często mocno obciążona.

Po trzecie: Właściwe garażowanie, a także zadbanie o nadwozie i podwozie

Flota maszyn budowlanych powinna być garażowana w odpowiednich warunkach. Idealnie jest gdy garaże są ogrzewane, a swoistym minimum jest garażowanie takich maszyn pod zadaszeniem, czyli np. wiatą. W przypadku garażowania na wolnym powietrzu należy wymienić filtr paliwa, a także wymienić olej napędowy na zimowy. Ponadto konieczne jest dokładne umycie zarówno nadwozia, jak i podwozia. Warto zadbać także o zabezpieczenia antykorozyjne. Można też zająć się usuwaniem rys.

Po czwarte: dbanie o akumulator, używanie zimowego oleju hydraulicznego i napędowego

Serwis i odpowiednie garażowanie ważne są w przypadku „zimujących” maszyn budowlanych. Jednak te użytkowane muszą być przygotowane do pracy. Drobne naprawy serwisowe to jedno, ale istotne jest zapewnienie oleju hydraulicznego przystosowanego do warunków zimowych, o niższej temperaturze krzepnięcia, dzięki czemu przewody paliwowe nie będą się zapychały, a ciecz nie będzie nadmiernie lepka. Należy zawsze tankować zimowy olej napędowy. Dzięki temu dba się o żywotność filtra paliwa, który w przypadku niewłaściwego oleju już przy niewielkich przymrozkach może się zatykać. Po pracy istotne jest, by w pełni naładowany akumulator był wyciągany i przechowywany w bardziej sprzyjających warunkach, czyli najlepiej pokojowej temperaturze.

Maszyny budowlane także w sezonie zimowym mogą sprawnie działać. Konieczna jest jednak dbałość o wszystkie komponenty i stosowanie zimowych olejów.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły