grudzień 8, 2021
Artykuły

Co to jest rozrząd i za co odpowiada?

Bez sprawnego układu rozrządu samochód nie ma prawa działać prawidłowo. Stanowi on kluczową rolę w działaniu silnika, więc jego konserwacja oraz odpowiedni okres eksploatacji są bardzo ważne.

Sposób działania układ rozrządu i jego główne zadania

Rozrząd to układ, który jest odpowiedzialny za sterowanie zaworami dbającymi o prawidłowy przepływ mieszanki przez cylindry i opróżnianie gazów spalinowych. Dzieje się to przy pomocy popychaczy, które kontrolowane są z kolei przez wałek zintegrowany z napędem rozrządu. Jego charakterystyczną cechą jest to, że obraca się z dwa razy wolniej niż wał napędowy.

Układ rozrządu może być napędzany na kilka sposobów. Może dziać się to przy pomocy:

  • kół zębatych,
  • łańcucha rozrządu,
  • obydwu powyższych elementów (kół oraz łańcucha),
  • samodzielnego paska rozrządu lub paska wraz łańcuchem,
  • paska rozrządu, który pracuje w oleju silnikowym.

Elementy rozrządu charakteryzują się mniejszą żywotnością niż np. ruchome części silnika (związane jest to z jego skomplikowaną budową). Na przykład gumowe paski są w stanie wydajnie pracować przez około 80 000 kilometrów. Warto zatem na bieżąco monitorować ich aktualny stan.

Kompleksowa wymiana rozrządu oraz inne usługi serwisowe

Jeśli pragniemy zadbać kompleksowo o układ rozrządu naszego pojazdu, warto powierzyć go specjalistom. Do takich należą serwismeni MOTRIO, którzy oferują, takie usługi jak:

  • kompletna wymiana rozrządu z demontażem i montażem paska rozrządu oraz kół pasowych,
  • kompletna wymiana rozrządu i pompy układu chłodzenia,
  • kompletna wymiana rozrządu wraz z pompą układu chłodzenia oraz paskiem akcesoriów.

Wszystkie z powyższych usług obejmują zarówno test samochodu, jak i recykling zużytych części oraz produktów.

Zatem jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że Twoje auto trafi w ręce specjalistów, wybierz ofertę MOTRIO. Jest ona gwarancją serwisu na najwyższym poziomie! Zadbaj o swój samochód i ciesz się nim przez długie lata!

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły