grudzień 3, 2023
Amerykańskie Auta Sportowe Ford Marki Super Samochody

Ford GT – supersamochód w nowej wersji 2017

Nowy Ford GT – supersamochód w nowej wersji 2017 jest coraz bliżej premiery. Podano więcej szczegółów technicznych.

Nowy Ford GT otrzyma podwójnie doładowane V6 EcoBoost o pojemności 3,5 litra o mocy 647 KM (przy 6250 obr./min) oraz 745 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który jest dostępny przy 5900 obr./min. Waga Forda GT to 1385 kg.

Nie podano przyspieszenia ale prędkość maksymalna to 347 km/h. Średnie spalanie około 16,8 l/100 km.

Nowy Ford GT na torze Calabogie Motorsports Park w Kanadzie osiągnął czas 2:09.8. Dla porównania McLaren 675LT pokonał ten sam tor w 2:10.8, a Ferrari 458 Speciale w 2:12.9.

 

” order_by=”imagedate” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]Ford GT to supersamochód produkowany przez koncern Ford Motor Company. Wzorcem dla projektantów był Ford GT40 z lat 60. XX w.(GT40- nazwa wzięła się od wysokości pojazdu tj. 40 cali). W latach 60. na torach wyścigowych w Grand Prix niepodzielnie panowały (podobnie jak dziś w F1) Ferrari. Ówcześni szefowie Forda postanowili przerwać tę passę i podnieść prestiż własnej firmy. Tak właśnie powstał model GT40. Już od pierwszych swoich startów Ford udowodnił że może wygrywać z Ferrari, również dzięki dobremu doborowi kierowców i fachowemu teamowi. Auto było jak na tamte czasy bardzo futurystyczne, a jego konstrukcja zapewniała maksymalne osiągi, stabilność i wytrzymałość potrzebną w długich, 24-godzinnych maratonach.Ford GT

Najnowsze dzieło Forda upamiętnia tamte sukcesy, lecz nie jest pierwszą próbą wskrzeszenia legendy. W latach dziewięćdziesiątych Ford zaprezentował śnieżnobiały prototyp GT90 z silnikiem V12 z czterema sprężarkami o mocy 720 KM. Niestety tamten model nie doczekał się produkcji nawet w krótkiej serii. Obecny model bardzo przypomina oryginał, choć jest od niego nieco wyższy. Moc 550 KM z silnika V8 z kompresorem jest najzupełniej wystarczająca a centralne umieszczenie silnika poprawia rozkład masy i stabilność. Wnętrze wbrew pozorom nie jest spartańskie, a takie elementy jak elektrycznie sterowane szyby, klimatyzacja i zestaw audio znajdują się w wyposażeniu seryjnym. Dużo elementów z perforowanego aluminium daje rasowe wnętrze. Auto jest do nabycia w Europie za sto jedenaście tysięcy funtów (czyli około 660 tysięcy złotych), a w USA za sto pięćdziesiąt trzy tysiące dolarów (czyli około 460 tysięcy złotych), ale podobno nie brakuje chętnych…
ford_gt

Ford GT

Ford GT tapeta na pulpit 1280×960

2005 Ford GT

Ford GT – Top Gear – Jeremy Clarkson – film video

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły