lipiec 24, 2024
Aktualności Ciekawostki

Jak przygotować samochód do przeglądu technicznego?

Każdego roku w życiu kierowcy przychodzi taki moment, gdy trzeba udać się ze swoim samochodem na przegląd techniczny. Dla wielu jest to wydarzenie traumatyczne, ponieważ w poprzednich latach mieli problem z otrzymaniem upragnionej pieczątki. Możemy jednak uprzednio przygotować pojazd tak, że badanie zostanie zaliczone śpiewająco. Sprawdzamy na jakie aspekty należy zwrócić baczną uwagę.

Sprawność hamulców

Na obowiązkowym badaniu technicznym sprawdzane są przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem. Nie zaliczy go pozytywnie żaden samochód, którzy będzie miał niesprawne hamulce. Stacja diagnostyczna sprawdza zarówno przednią jak i tylną oś, siłę z jaką hamuje każde indywidualne koło. Nie tylko ta musi mieścić się w wyznaczonych normach, ale w przypadku dwóch kół każdej z osi nie mogą występować duże różnice. Jeśli więc czujemy, że auto przy użyciu hamulca próbuje uciec nam na bok, przed przeglądem koniecznie odwiedźmy warsztat.

Zawieszenie i układ kierowniczy

Zapewne nieraz słyszeliśmy, że ktoś nie otrzymał pozytywnego wyniku badania technicznego z powodu problemów z wahaczami. Podczas przeglądu sprawdzane są luzy na nich występujące, z wykorzystaniem tak zwanych szarpaków – tutaj nic się nie ukryje. Luzów nie może być również na drążkach oraz w przekładni kierowniczej. Stukanie, pukanie w zawieszeniu i niepewne prowadzenie powinny uprzednio skłonić nas do wizyty w serwisie, zanim udamy się na stację diagnostyczną.

Oświetlenie i pozostałe

Problemy z przepalonymi żarówkami możemy łatwo rozwiązać we własnym zakresie. Dlatego też przed samym wyjazdem na przegląd włączmy wszystkie światła i obejdźmy samochód wokół. Szkoda byłoby nie zaliczyć badania z powodu takiej błahostki, jak niesprawne oświetlenie zewnętrzne. Każda stacja diagnostyczna ma też obowiązek sprawdzić poprawność danych w dowodzie rejestracyjnym, w tym zgodność numeru nadwozia (VIN) z tym znajdującym się na tabliczce w bagażniku. Upewnijmy się, że wszystkie te informacje są wpisane poprawnie.

Mając powyższą wiedzę i sumiennie przygotowując auto do przeglądu, wizyta na badaniu technicznym powinna być formalnością. Jeśli mamy prosty samochód i rękę do majsterkowania, możemy większość ww. usterek naprawić samodzielnie. W innym przypadku pomoże nam każdy dobry zakład mechaniczny. Pracownicy dokonają sprawdzenia wszystkich elementów auta i na miejscu przeprowadzą ewentualne naprawy.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły