grudzień 10, 2023
Aktualności

Jak rozpoznać, że Twój Fiat potrzebuje nowego zawieszenia?

Zazwyczaj każdy kierowca, który ma nawet niewielką wiedzę na temat motoryzacji i własny samochód w garażu wie, czym jest zawieszenie. Mechanizm zawieszenia jest złożony i składa się z wielu części, które podejmują pracę będąc we wzajemnej koordynacji. Układ zawieszenia jest niezbędnym elementem każdego samochodu, niezależnie od jego marki. Warto także dodać, że jest jednym z najważniejszych w aucie.

Jego głównym zadaniem jest zagwarantowanie optymalnego kontaktu koła z podłożem, dzięki czemu zarówno kierowca, jak i pasażer czują się komfortowo podczas jazdy. Niesprawne zawieszenie wpływa bowiem na bezpieczeństwo na drodze. Mimo wszystko, wielu właścicieli samochodów nie dostrzega symptomów, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia zawieszenia Fiata lub innego auta. W artykule omówimy kilka kluczowych zagadnień.

Kiedy najczęściej zawieszenie ulega awarii?

Zawieszenie mimo swoich konkretnych zadań nie wykonuje działania jako jeden mechanizm. Niezwykle istotnym elementem zawieszenia są amortyzatory, których zadaniem jest utrzymywanie jak najczęstszego kontaktu koła z nawierzchnią. Powinny one zapobiegać przechyłom nadwozia. To właśnie amortyzator najczęściej się zużywa. Zawieszenie składa się z wielu odrębnych podzespołów, dlatego do jego uszkodzenia najczęściej dochodzi stopniowo.

Niestety, na większości dróg w Polsce nadal występują koleiny i dziury, często powstałe na skutek intensywnej zimy, dlatego nasze samochody każdego dnia narażone są na jazdę po licznych dziurach i nierównościach. Stan dróg wymusza więc na kierowcach znacznie częstszą kontrolę zawieszenia.

Zwróć uwagę!

Każdy właściciel samochodu wie, że swój samochód należy po prostu… obserwować. Podobnie jak organizm, tak i elementy zawieszenia nie psują się tak po prostu. Wcześniej dają sygnały ostrzegawcze, które w medycynie nazywane są objawami. Tak samo jest z zawieszeniem.

Najczęściej, najbardziej niepokojącym objawem jest stukot w okolicach kół. Ponadto, podczas jazdy zauważalny jest dyskomfort w czasie prowadzenia auta. Samochód niemalże „pływa” po drodze pokonując nierówności. Występują także problemy ze zmianą kierunku jazdy i skutecznym, bezpiecznym hamowaniem. Jeśli cokolwiek nas niepokoi, najlepiej skonsultować sprawę z zaufanym mechanikiem, który zweryfikuje ewentualny problem w bardzo prosty sposób. Zazwyczaj fachowiec wykonuje standardowe podniesienie auta na specjalnym podnośniku.

Jazda z niesprawnym zawieszeniem może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Wymiana zawieszenia to najlepszy sposób na poprawę komfortu i bezpieczeństwa prowadzenia pojazdu. Wybierając zaufanego fachowca i solidne części zawieszenia, zyskasz zupełnie nowy samochód i nieporównywalny z wcześniejszym, komfort jazdy.

Zdjęcie: fotolia.com, 200921677 | Autor: warut

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły