październik 27, 2021
Aktualności

Jak ustrzec się przed podróbkami żarówek samochodowych?

osram

W ostatnim czasie głośnym echem odbił się zakrojony na szeroką skalę proceder zalewania rynku oświetlenia samochodowego tańszymi, nielegalnymi podróbkami. Główną ofiarą padli dwaj renomowani producenci żarówek, potentaci w tej branży – Philips i Osram, a tym samym również ich klienci. Podrabiane oświetlenie to nie tylko strata dla firmy, spowodowana znacznym obniżeniem jakości wypuszczanych na rynek wadliwych towarów, oraz większe prawdopodobieństwo awarii samochodu, ale przede wszystkim o wiele gorsza jakość światła godząca bezpośrednio w bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jak rozpoznać podrabianą żarówkę?

Oto kilka głównych cech świadczących o tym, że mamy do czynienia z podrabianym oświetleniem:

  • niższa cena – to pierwsza i najbardziej rzucająca się w oczy oznaka nieoryginalności samochodowego oświetlenia; cena podrobionej żarówki jest o wiele niższa od tej oficjalnej, rynkowej

  • inne opakowanie – może być na przykład całkowicie białe, lub, co jest już oczywistym dowodem na niewiadome źródło pochodzenia produktu, w zestawie brak jakiegokolwiek opakowania.

Dla przeciętnego Kowalskiego zaobserwowanie wewnętrznych nieprawidłowości w budowie nieoryginalnej żarówki nie jest prostą sprawą. Potrzebna jest bowiem do celów porównawczych żarówka niepodrabiana. Niemniej jednak są pewne elementy budowy, które możemy wychwycić gołym okiem:

  • nieoryginalne oświetlenie najczęściej nie posiada widocznej daty produkcji, a druk z rodzajem żarówki jest nietrwały – przy mocniejszym pocieraniu ściera się

  • podróbki oświetlenia nie posiadają także wewnętrznego rantu

  • nieoryginalne żarówki cechuje o wiele gorsza jakość wykonania oraz zdecydowanie szybsze zużycie

  • z racji tego, że nie przechodzą skrupulatnej i restrykcyjnej kontroli jakości, nie posiadają także autoryzowanych certyfikatów oraz gwarancji.

Zobacz również:  Aston Martin V8 Vantage S

Czym ryzykujemy, stosując podrabiane żarówki?

Stosowanie podrabianych żarówek niesie za sobą ryzyko finansowe dla nas samych oraz stwarza zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Otwarcie należy powiedzieć, że używanie nieoryginalnych, niedopuszczonych do obiegu przez odpowiednie organy kontrolne żarówek jest niezgodne z prawem. Oszczędność wynikająca z niższej ceny podrabianego oświetlenia jest tylko pozorna i można sobie to uświadomić dość szybko. Głównie w sytuacji, gdy w wyniku stosowania wadliwego produktu dojdzie do uszkodzenia instalacji elektrycznej, przetwornic czy zniszczenia reflektora, a taka awaria pociąga za sobą niemałe koszty naprawy. Nieoryginalne żarówki posiadają najczęściej niewłaściwą geometrię, przez co nie możemy w ich przypadku mówić o wyraźnej linii światła i cienia. Taka sytuacja stwarza poważne zagrożenie w ruchu drogowym – oślepia innych kierowców i pieszych, a prowadzącemu pojazd uniemożliwia szybkie rozpoznanie przeszkód na drodze. Podrabiane oświetlenie nie posiada również filtra UV, co w konsekwencji prowadzi do matowienia reflektora oraz odbarwienia odbłyśnika i emitowania gorszej jakości światła.

osram-philips

Samodzielne sprawdzenie oryginalności żarówki

Wspomniani producenci, którzy padli ofiarą masowego podrabiania ich produktów, przygotowali  dla swoich klientów kilka rozwiązań, dzięki którym odbiorcy z łatwością mogą sprawdzić oryginalność zakupionych żarówek:

  • w przypadku marki Osram klienci poprzez stronę www.czyoryginal.pl mogą zweryfikować produkt marki Osram – wystarczy przesłać szczegółowe zdjęcia towaru, opakowania oraz dowodu zakupu, a specjaliści marki sprawdzą jego oryginalność. Dodatkowo klienci mają do dyspozycji listę oficjalnych dystrybutorów Osram, dostępną pod adresami www.osram.pl/automoto lub www.oryginalneibezpieczne.pl. Dla ochrony klientów i uczciwych sprzedawców internetowych marka uruchomiła także Program Certyfikowanych Sprzedawców.

  • marka Philips wprowadziła natomiast na opakowaniach swoich ksenonowych żarówek niepowtarzalny kod zabezpieczający, na który składa się: kod zabezpieczający o opalizujących kolorach, które mienią się różnymi barwami w mocnym świetle, oraz jednocyfrowy ruchomy symbol, będący ostatnią cyfrą kodu zabezpieczającego – gdy spogląda się na niego pod różnymi kątami w mocnym świetle, sprawia wrażenie, jakby się ruszał.

Zobacz również:  Mercedes G Louis Vuitton Edition

osram_pl_certifiedreseller_rgb_20150505W naszym sklepie najwyższą uwagę przywiązujemy do źródła pochodzenia oferowanego towaru. Zaowocowało to przyznaniem nam certyfikatu Osram, będącego dowodem na oryginalność sprzedawanego przez sklep nocar.pl oświetlenia samochodowego. Dlatego również stworzyliśmy ten artykuł, aby pomóc klientom w wyborze najbezpieczniejszego towaru najwyższej jakości.

Źródło zdjęcia głównego: Osram

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły