marzec 5, 2024
Aktualności

Jak wymienić filtr powietrza w BMW serii 3 E36?

 

Wymiana filtru powietrza i paliwa w samochodach jest konieczna dla utrzymania i uzyskania prawidłowej kondycji naszego silnika. Trzeba zadbać, aby takie prace przy pojeździe były dokonywane w odpowiednich odstępach czasu – filtr powietrza w samochodach marki BMW producent zaleca wymieniać średnio co dwa lata, choć nic nie stoi na przeszkodzie dla częstszej wymiany tego elementu auta.

Wymiana filtra w BMW E36

Będąc szczęśliwym posiadaczem samochodu marki BMW E36, trzeba co najmniej raz na dwa lata wymienić filtr powietrza, a w połowie tego okresu wyczyścić wkładki powietrza lub wymienić je na nowe. W zależności od tego, jaką wersję silnikową BMW E36 posiadamy, zostały zastosowane w niej różne wkładki powietrza. W przypadku silników 316i, 318i, 318is, 318ti konieczne jest przy wyjmowaniu starego filtra, otwarcie czterech klamer mocujących. Umożliwi to zdjęcie górnej pokrywy filtru i wyjęcie wkładu. Wnętrze obudowy i ją samą można przetrzeć wilgotną szmatką, a następnie osuszyć.

Natomiast, jeśli posiadamy BMW E36 z silnikiem 320i, 323i, 323ti, 325i i 328i na początku przy demontowaniu filtra powietrza, trzeba wcisnąć oba – lewy i prawy zatrzask specjalnego korytka, w którym umieszczony jest wkład filtra powietrza. Wyjmuje się go łącznie – korytko z wkładem. Także i tutaj zaleca się przeczyszczenie go za pomocą wilgotnej szmatki i osuszenie. Czyszcząc jedynie wkład, trzeba go dobrze wytrzepać, a do tego celu można użyć sprężonego powietrza. Dzięki temu nie dopuścimy do powstania żadnych uszkodzeń.

Montaż filtra paliwa w BMW E36

Przed przystąpieniem do wymiany filtra paliwa, rzecz jasna musimy kupić sam filtr. Trzeba pamiętać o jego dopasowaniu do modelu samochodu i jego silnika. Można tego dokonać za pośrednictwem strony sklep-bmw.pl.

Zaleca się wymianę filtra paliwa w BMW E36 z silnikiem benzynowym co około 80 tys. km, a w przypadku silników wysokoprężnych – co 40 tys. km. Im częściej wymieniamy filtr paliwa, np. co roku, tym w lepszej kondycji utrzymujemy silnik naszego BMW. Można samodzielnie dokonać takiej wymiany, ale musimy dysponować podnośnikiem samochodowym i dwiema podstawkami. Przydadzą się ponadto zaciski do przewodów paliwa. Filtr zamontowany jest w przypadku silników benzynowych BMW E36 w przedziale silnika, a dostęp do niego możliwy jest jedynie od dołu auta. Operację należy przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z daleka od jakichkolwiek źródeł ognia.

Pierwszym krokiem jest podniesienie przodu auta i jego podparcie. Kolejno zaciskamy przewód elastyczny biegnący z pompy paliwa do filtru, luzujemy opaskę mocującą i zaciskamy ją drugim zaciskiem. Wtedy można przystąpić do zdjęcia przewodu elastycznego, który prowadzi od filtra do rozdzielacza paliwa, a także do odgięcia opaski mocującej filtr, którą wyjmuje się wraz z nim. Pozostaje już tylko wypiąć zacisk i zdjąć przewód z filtra paliwa. Najczęściej w przewodzie znajduje się resztka paliwa, którą można zlać do pustego naczynia.

Montaż filtra rozpoczynamy od jego założenia na przewód prowadzący do rozdzielacza paliwa. Zaciskamy go opaską i wkładamy w nią filtr, a następnie dokręcamy. Zakładamy drugi przewód na filtr i powtarzamy czynność zaciskową. Wystarczy już tylko odpiąć zacisk z przewodu paliwa  i uruchomić silnik.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły