wrzesień 29, 2023
Ciekawostki

Montaż i wymiana tłumików w Radomiu

car-893224_1280

Układ wydechowy samochodu to tylko z pozoru kilka połączonych ze sobą rur. Tak naprawdę jest to zaawansowana technologicznie i skomplikowana konstrukcja, której zadaniem jest nie tylko odprowadzanie poza samochód spalin powstałych podczas jazdy, ale również tłumienie hałasu wytworzonego przez pracujący silnik. Przede wszystkim zaś cały układ wylotowy (bo i taka nazwa funkcjonuje w branży motoryzacyjnej) ma na celu pozbawienie spalin jak największej ilości szkodliwych substancji, które mogłyby zanieczyszczać środowisko. Od tego, czy układ wydechowy w naszym samochodzie jest w pełni sprawny, zależy również praca silnika, poziom zużycia paliwa oraz komfort jazdy, warto zatem dbać o to, by poszczególne komponenty układu były w dobrym stanie technicznym.

Jak działa tłumik?

Pracujący silnik samochodowy emituje gazy powstałe w procesie spalania paliwa w sposób dość hałaśliwy, aby więc zniwelować ten nieprzyjemny dla ucha dźwięk stosowane są w samochodach tłumiki, stanowiące integralną część każdego układu wydechowego. Dawniej stosowano podział na tłumiki refleksyjne (skonstruowane w oparciu o precyzyjnie zaplanowany układ komór tworzących rezonator) oraz absorpcyjne (w nich materiałem wytłumiającym jest odpowiedni materiał dźwiękochłonny, przetwarzający fale dźwiękowe na energię cieplną, która następnie jest emitowana na zewnątrz układu), ale współczesne konstrukcje stanowią połączenie tych dwóch rodzajów rozwiązań. Z racji stopnia skomplikowania naprawę wszelkich ewentualnych nieprawidłowości w pracy tłumika czy układu wydechowego najlepiej jest zlecić wykwalifikowanym fachowcom.

Typowe objawy awarii

Problemy z niewłaściwą pracą tłumików są bardzo łatwe do wykrycia, ponieważ zwykle objawiają się głośną pracą całego układu wydechowego – im wyższe obroty silnika, tym większy hałas. Jest to idealny moment, aby wybrać się do wyspecjalizowanego warsztatu samochodowego, gdzie zostanie przeprowadzona dokładna diagnostyka układu wydechowego, montaż tłumików oraz jego wymiana w razie takiej konieczności. Oczywiście wymiana całego układu to ostateczność, ponieważ zwykle w zupełności wystarczy wymienić elementy, które się realnie zużyły, co pozwoli znacząco zmniejszyć koszty całego przedsięwzięcia. W tego rodzaju naprawach specjalizują się warsztaty Autocentrum, zlokalizowane między innymi w Radomiu, Rzeszowie, Krakowie, Wrocławiu i wielu innych miastach na terenie kraju.

Zapraszamy do skorzystania: http://naprawaturbosprezarek.biz/t-umiki.html

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły