wrzesień 28, 2023
Aktualności

Najbardziej powszechne awarie samochodów

awaria

Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Towarzyszy nam niemal przez cały czas, codziennie dojeżdżamy nim do pracy lub na zakupy. Jednak bardzo ważna jest świadomość, iż powinniśmy dbać o nasz pojazd oraz prawidłowo go eksploatować, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii.

Jakie są najbardziej powszechne awarie samochodów? Pierwszą rzeczą, na którą wiele osób zwraca uwagę, podczas zakupu nowego samochodu, jest jego cena. Dużo ludzi decyduje się na zakup używanego auta, jednak nie wszyscy mają świadomość, iż tego typu pojazdy są najbardziej wadliwe. Z pewnością bezpośrednią przyczyną jest wiek samochodu, co związane jest również ze zużyciem niektórych części.

Najbardziej powszechne awarie samochodów

Użytkując pojazd, często nie jesteśmy w stanie przewidzieć niektórych awarii. Do najczęstszych awarii, jakie mogą spotkać kierowcę na drodze, możemy zaliczyć uszkodzenia elementów takich jak: akumulator lub kierunkowskazy oraz reflektory główne, a także dmuchawa, wentylator chłodnicy. Również często może nam się przydarzyć awaria rozrusznika czy silnika wycieraczek, a także alternatora. Są to awarie, których w większości możemy uniknąć, dzięki prawidłowej eksploatacji naszego pojazdu. Jednak, jeżeli podczas jazdy, któryś z wymienionych wyżej elementów ulegnie uszkodzeniu, powinniśmy natychmiast przerwać naszą jazdę, ponieważ jej kontynuacja może być zagrożeniem dla naszego zdrowia oraz życia. Warto wówczas zadzwonić po odpowiednie służby drogowe.

Popularną awarią wielu samochodów jest również uszkodzenie elementu, jakim jest turbosprężarka. Szacuje się, iż obecnie tego typu urządzenie posiada ponad 1/3 samochodów poruszających się po naszych drogach. Jest to bardzo duży odsetek, dlatego tak ważna jest edukacja w tej dziedzinie. Jeżeli turbosprężarka odmówi nam posłuszeństwa, warto wiedzieć, iż nie musimy od razu dokonywać zakupu nowej. Często tego typu elementy można poddać regeneracji, o czym zdecyduje odpowiedni fachowiec. Regeneracja turbosprężarki polega na dokładnym rozkręceniu wszystkich elementów, oczyszczeniu ich, piaskowaniu oraz myciu. Ostatnim etapem jest kalibracja, dzięki której działanie turbosprężarki będzie takie samo, jak w przypadku nowego modelu.

W dzisiejszych czasach ruch na drogach jest bardzo wzmożony, tym samym awarie samochodów są na porządku dziennym. Jednak wiele osób nie wyobraża sobie życia bez auta. Z tego powodu tak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na drodze, do czego z pewnością przyczynia się prawidłowa eksploatacja samochodu, która w pewnym stopniu minimalizuje ryzyko powstania niespodziewanej awarii w naszym samochodzie.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły