wrzesień 27, 2023
Aktualności Ciekawostki

Nowy taryfikator mandatów na 2018 rok

Wyższe kary czekają kierowców łamiących przepisy w tym roku. Już od 1 stycznia wprowadzony został nowy taryfikator mandatów na 2017 rok – za niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka przed policją stanie się przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat więzienia. Zniesiona zostaje też zwykła luka w przepisach, która pozwalała na zachowywanie prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym, przez co nie będzie można się zasłaniać brakiem posiadania przy sobie dokumentu. Za wykroczenia na drogach będzie też więcej punktów karnych dla kierowców. Kary będą ostrzejsze m.in. za jazdę po chodniku, nieprzepisowe wyprzedzanie, czy niezatrzymanie się przed pieszymi na pasach.

Według przepisów na polskich drogach, każdy kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy, może maksymalnie zebrać 24 punkty karne. Początkujący kierowca, ma do dyspozycji 20 punktów karnych. Po zmianach, jeżeli kierowca w ciągu roku zdobędzie 24 punkty, zostanie skierowany na obowiązkowy kurs, który ma kosztować około 500 złotych i trwać 28 godzin, a więc kilka dni. Po odbyciu kursu punkty zostaną skasowane, ale kierowca objęty będzie okresem próbnym. Jeżeli w ciągu kolejnych pięciu lat przekroczy liczbę 24 punktów, straci uprawnienia i będzie je mógł odzyskać, zdając ponownie egzaminy, a następnie objęty będzie 2-letnim okresem próbnym, jak każdy świeżo upieczony kierowca.

Od 1 stycznia 2017 roku zacznie działać baza CEPiK 2.0 oraz nowe zasady przyznawania, sumowania i anulowania punktów karnych. Od dziś obowiązuje nowy taryfikator mandatów w którym pojawiło się kilka pozycji, za złamanie których będą grozić srogie konsekwencje punktowe m.in.:

 • Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i
  strefą ruchu – grozi 6 punktów karnych
 • Jeździe wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – grozi 5 punktów karnych
 • Nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu pojazdom szynowym – grozi 6 punktów karnych.
 • wyprzedzaniu z niewłaściwej strony pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar
  skręcenia w lewo – grożą 3 punkty karne.
 • naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić
  pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej lub na chodnik (w przypadku braku
  wysepki dla pasażerów na przystanku) – grożą 3 punkty karne.

Podobno ma zniknąć problem sumowania punktów za wykroczenia o podobnym charakterze. Na przykład w sytuacji, kiedy za kierowcą jedzie policyjny nieoznakowany radiowóz Opel Insignia OPC z wideorejestratorem, który nagrywa jazdę z niedozwoloną prędkością na odcinku drogi, gdzie kilka razy zmienia się ograniczenie, wtedy kierowcy zostaną przypisane punkty tylko za przekroczenie prędkości o największym stopniu. Ciekawe jak nowe mandaty i punkty karne będą się sprawdzać na polskich drogach.

 

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły