wrzesień 29, 2023
Aktualności Ciekawostki

Samochód zastępczy po stłuczce – jak uzyskać go za darmo?

Samochód zastępczy po stłuczce - jak uzyskać go za darmo?

Kolizja na drodze często oznacza konieczność oddania samochodu do naprawy. Poszkodowany nie musi jednak martwić się o środek transportu. Według obowiązujących w Polsce przepisów, ubezpieczyciel jest zobowiązany do naprawienia szkody, a także do pokrycia kosztów najmu auta zastępczego z OC sprawcy.

Według orzeczenia Sądu Najwyższego z 2011 roku, samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje każdemu właścicielowi pojazdu uszkodzonego w wypadku lub kolizji. Pokrzywdzony może wynająć auto na koszt sprawcy, jeśli odczuwa dyskomfort z powodu konieczności korzystania z komunikacji miejskiej niezależnie od tego, czy uszkodzony pojazd był wykorzystywany do działalności gospodarczej, czy był użytkowany do celów prywatnych.

Jakie auto zastępcze można wypożyczyć?

Samochód zastępczy z ubezpieczenia OC sprawcy należy się poszkodowanemu od dnia wystąpienia szkody do dnia odebrania już naprawionego pojazdu. W sytuacji, gdy po kolizji auto jest doszczętnie zniszczone, wtedy poszkodowany może wynająć samochód na koszt sprawcy do czasu zakupu nowego pojazdu.

Samochód zastępczy, wynajęty na koszt sprawcy wypadku, musi odpowiadać wielkością uszkodzonemu pojazdowi, czyli powinien być w zbliżonej klasie. Dodatkowo, aby uzyskać od ubezpieczyciela zwrot kosztów za wynajęcie pojazdu zastępczego, poszkodowany musi znaleźć wypożyczalnię, która oferuje średnie stawki za wynajem obowiązujące na rynku lokalnym. Najlepiej, jeśli będzie to firma mająca doświadczenie w załatwianiu wszelkich formalności i rozliczaniu się bezpośrednim z ubezpieczycielem.

Koszty samochodu zastępczego

Obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej jest wyrównanie powstałej szkody. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie musi poszkodowanemu zapewniać samochodu zastępczego, jednak jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych za wynajem. Pokrzywdzony sam znajduje i wynajmuje auto zastępcze, a następnie za pomocą rachunków rozlicza się z firmą ubezpieczeniową.

Wynajem auta zastępczego na kilka lub kilkanaście dni może okazać się zbyt dużym kosztem dla poszkodowanego. W takiej sytuacji warto skorzystać z wypożyczalni, która oferuje swoje usługi bezgotówkowo. W praktyce oznacza to, że poszkodowany wynajmuje samochód, a wszystkimi formalnościami i ściągnięciem należności od ubezpieczyciela zajmuje się firma wypożyczająca pojazdy.

Zwrot kosztów wypożyczenia samochodu zastępczego należy się poszkodowanemu także w przypadku, gdy sprawca zdarzenia zbiegł z miejsca kolizji. Gdy istnieje możliwość zidentyfikowania sprawcy, np. za pomocą numeru rejestracyjnego samochodu, wtedy odszkodowanie i zwrot kosztów najmu auta jest pokrywany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który potem obciąża kosztami sprawcę zdarzenia.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły