czerwiec 24, 2024
Aktualności Honda Marki

Typowe objawy niesprawności sprzęgła w Hondzie – na co zwrócić uwagę?

honda

Sprzęgło to jeden z tych elementów w samochodzie, który jest stale udoskonalany. Chociaż obecnie coraz większym powodzeniem cieszą się automatyczne skrzynie biegów, to jednak nadal sprzęgła w samochodzie mają się bardzo dobrze – szczególnie w krajach europejskich. Mimo wszystko warto pamiętać, że jeden element więcej w samochodzie, to także większe ryzyko jego usterek. Jak wobec tego rozpoznać niesprawność sprzęgła?

Głośne hałasy

To jeden z głównych objawów zużytego sprzęgła – zaczyna ono hałasować tak bardzo, że słychać je przy pracy silnika. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest wysprzęglik, również może być to kwestia nadmiernie zużytego łożyska. Gdy sprzęgło głośno pracuje po jego niedawnej wymianie czy remoncie, w takim przypadku najczęściej przyczyną są błędy popełnione przez mechaników – należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Ciężko pracujące sprzęgło

Kolejnym znakiem zużytego sprzęgła jest jego ciężka praca. W tym przypadku przyczyną jest na ogół wytarta tuleja prowadząca łożysko, rzadziej nieprawidłowo dobrana tarcza dociskowa.

Szarpanie sprzęgła

Jeśli sprzęgło szarpie w trakcie ruszania albo w momencie zmiany biegu, wówczas także może być to objawem jego awarii. Zwykle jest ona powiązana z kontaktem tarcza-docisk, na przykład wtedy, gdy pomiędzy powierzchnie robocze dostaje się smar. Problem ten może też pojawić się wtedy, gdy tarcza sprzęgłowa nierównomiernie przylega do docisku albo jest nieprawidłowo dobrana.

Sprzęgło się ślizga

Zwykle jest to kwestia nadmiernie zużytej tarczy sprzęgłowej, ale również powodem może być przegrzanie się tarczy docisku, co daje efekt ślizgania.

Nie ma możliwości wysprzęglenia, rozłączenia sprzęgła

Tego rodzaju awarie zazwyczaj kończą się koniecznością wezwania lawety, ponieważ w takiej sytuacji nie można również zmieniać biegów i ruszyć samochodem z miejsca.

Jeżeli również twój samochód marki Honda ma tego rodzaju objawy ze strony sprzęgła, w takim przypadku najlepiej od razu znaleźć serwis, którego specjalnością jest naprawa Hond. Warszawa pod tym względem jest dobrym miejscem dla właścicieli samochodów tej marki. Wybierz polecany serwis Honda i umów się na wykonanie diagnostyki. Bardzo możliwe, że specjaliści ujawnią przy okazji inne niedoróbki twojego auta, co zaowocuje np. koniecznością  naprawy wymiany rozrządu w Hondzie. Problemów może być jednak znacznie więcej. Warto zatem prowadzić regularną diagnostykę pojazdu, by o podobnych przypadkach czytać jedynie na specjalistycznych serwisach. O tym czy tak będzie, zadecyduje jednak rozsądek każdego kierowcy z osobna.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły