Tuning

Car wrapping – na czym polega oklejanie samochodu?

Car wrapping, do tej pory kojarzony głównie z działaniami reklamowymi, coraz częściej wykorzystywany jest także przez indywidualnych właścicieli aut. Odmiana wyglądu, czy też dodatkowa ochrona – to wszystko można osiągnąć dzięki folii samoprzylepnej. Jakie są rodzaje folii? Czy można to zrobić samemu i jak dbać o taki samochód? Oto odpowiedzi na te i inne pytania.

Czym jest car wrapping?

Jest to technika oklejania samochodu folią samoprzylepną. Można tego dokonać w rozmaitych celach. Bardzo często robią to firmy, które w ten sposób reklamują swoje usługi, popularyzują daną kampanię lub po prostu oznaczają pojazdy. Jednak ta metoda zyskuje uznanie także wśród indywidualnych właścicieli aut, którzy pragną odmienić ich wygląd, nadać charakteru i sprawić, że będą wyróżniały się z tłumu. Dodatkowo, odpowiednio naklejona folia pełni także funkcje ochronne wobec lakieru. Niekorzystne warunki środowiska, uszkodzenia mechaniczne, czy też promieniowanie słoneczne – to wszystko może wpływać negatywnie na stan karoserii. Car wrapping doskonale chroni przed tymi czynnikami i przedłuża trwałość i dobry wygląd.

Kto może wykonać usługę?

Na rynku można znaleźć coraz więcej profesjonalnych firm, oferujących usługę car wrappingu. Warto zwrócić się w tej sprawie do specjalistów, ponieważ zazwyczaj dysponują oni materiałami najwyższej jakości oraz są odpowiednio szkoleni z zakresu poszczególnych technik naklejania folii. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste zadanie, zwłaszcza jeśli wymaga demontażu poszczególnych części auta. Wykonany niewłaściwie car wrapping może nie tylko nie spełnić swoich funkcji ochronnych, ale także wizualnie dać efekt znacznie gorszy od zamierzonego. Nie należy zatem oszczędzać na usłudze i zgłosić się do salonu, który ma doświadczenie i odpowiednie warunki do wykonania oklejenia.

Jakie są rodzaje folii?

Dostępne na rynku folie można podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane oraz na przeznaczenie. W tej drugiej kategorii wyróżnia się folie:

  • do zmiany koloru pojazdu,
  • ochronne na naturalny lakier samochodowy,
  • do przyciemniania szyb,
  • do druku reklamowego lub tworzenia indywidualnych projektów.

Z kolei jeśli chodzi o materiał, wyróżniamy folie monomerowe, polimerowe i wylewane. Folie monomerowe najlepiej sprawdzają się do oklejania tymczasowego, krótkotrwałego, na przykład podczas kampanii reklamowej. Po dłuższym czasie użytkowania, ten typ folii będzie się obkurczał i odklejał od karoserii. W przypadku długoterminowych wykonań, dużo lepiej sprawdzi się folia polimerowa, a najlepiej – wylewana. Polimerowa wprawdzie dobrze trzyma się powierzchni, jednak będzie trwała tylko, jeśli będzie naklejona na płaskie, ewentualnie lekko zakrzywione powierzchnie. W przypadku dużo trudniejszych i bardziej skomplikowanych projektów, najlepsza będzie folia wylewana, która jest jednocześnie najbardziej trwała i elastyczna.

Jak dbać o samochód po car wrappingu?

Oklejony samochód musi być odpowiednio czyszczony i konserwowany. Dzięki obecności folii, proces sczyszczania zabrudzeń jest dużo łatwiejszy. Należy jednak używać odpowiednich środków i metod. Zdecydowanie odradzane jest mycie auta w myjniach automatycznych. Na szczotkach często może znajdować się piasek lub sama ich powierzchnia może być chropowata i spowodować zarysowanie folii. Najbardziej korzystne są myjnie ręczne, na których pracownicy korzystają z delikatnych środków myjących. Mogą one być dostosowane do samochodów po car wrappingu, ale nie jest to koniecznością. Unikać natomiast należy wszelkich substancji rozpuszczających, benzyny oraz oleju silnikowego, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie lub odbarwienie folii i lakieru.

Car wrapping jest bardzo ciekawą metodą pozwalającą na odświeżenie wyglądu auta, a także przedłużenie trwałości lakieru i zadbanie o jego stan. Decydując się na taką usługę, warto jednak wybrać salon, w którym pracują przeszkoleni profesjonaliści, zdolni do wykonania odpowiedniego projekt oraz zadbania o najwyższą jakość wykonanego oklejania, którzy w razie potrzeby poinstruują w zakresie czyszczenia i konserwacji samochodu.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły