grudzień 2, 2023
Aktualności Ciekawostki

Czy można wziąć kredyt na samochód używany? Jak to wygląda w praktyce? Odpowiadamy

Kredyt samochodowy to kredyt celowy, przeznaczony na zakup samochodu osobowego, ciężarowego, dostawczego, motocykla, przyczepy, a nawet łodzi motorowej. Przedmiotem umowy kredytowej może być zarówno nowy, jak i używany pojazd. Warto dodać jednak, że nie każdy z nich może spełnić wymagania banku. W artykule podpowiemy, które samochody używane można sfinansować kredytem. Opiszemy również, jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać finansowanie.

Kredyt samochodowy jest jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków form finansowania pojazdów. Trudno się dziwić. Niewiele osób może pozwolić sobie na „wyciągnięcie z kieszeni” kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych i sfinansowanie zakupu gotówką.

Alternatywne rozwiązanie, czyli leasing, wybierają zazwyczaj przedsiębiorcy. To właśnie właściciele firm osiągną największe korzyści z podpisania umowy leasingowej. Choć istnieje także leasing konsumencki, dedykowany klientom indywidualnym, jego popularność wciąż jest stosunkowo niewielka.

Kredyt samochodowy na auto używane

 Kredyt samochodowy umożliwia sfinansowanie zarówno nowego, jak i używanego samochodu. Źródło zakupu odgrywa w tym przypadku drugorzędną rolę. Pojazd może pochodzić z komisu, od osoby fizycznej lub autoryzowanego dealera czy firmy. Wiele banków umożliwia również kredytowanie aut pochodzących z zagranicy.

Co ważne, kredytodawca może odmówić udzielenia kredytu, jeśli pojazd będzie zbyt stary.  W zależności od banku wymogi dotyczące wieku kształtują się w odmienny sposób. Maksymalny wiek samochodu na koniec okresu kredytowania może wynosić od 5 do aż 20 lat.

Jeśli zaciągniesz kredyt w najbardziej „restrykcyjnym” banku, dwuletni samochód będziesz musiał spłacić w ciągu zaledwie 3 lat. W tym natomiast, który może pochwalić się liberalnym podejściem, sfinansujesz zakup dziesięcioletniego pojazdu, a jego spłatę rozłożysz na kolejne 10 lat.

Warto wspomnieć tutaj, że jednym z warunków otrzymania kredytu samochodowego jest wykupienie polisy AC (Autocasco). W przypadku starszego pojazdu zawarcie umowy ubezpieczeniowej może okazać się stosunkowo kosztowne lub wręcz niemożliwe. Większość towarzystw nie ubezpiecza bowiem samochodów osobowych starszych niż 10 lat. Zaciągnięcie kredytu na kilkunastoletni pojazd może więc okazać się niewykonalne.

Oprocentowanie kredytu na samochód używany

 Oprocentowanie kredytu samochodowego jest zazwyczaj zdecydowanie niższe niż oprocentowanie kredytu gotówkowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy są dodatkowe zabezpieczenia ustanowione przez bank. Najpopularniejsze z nich to przewłaszczenie, zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdu czy cesja z polisy AC.

W przypadku kredytu na samochód używany, wysokość odsetek może być wyższa o 2-3% w stosunku do kredytu na nowe auto. Warto mieć tego świadomość, w trakcie analizowania oferty poszczególnych banków.

 

Dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu samochodowego

Podczas składania wniosku o udzielenie kredytu samochodowego będziesz zobowiązany przedstawić bankowi następujące dokumenty:

  • dowód osobisty i drugi dokument tożsamości (np. paszport lub prawo jazdy);
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów (w niektórych przypadkach wystarczy oświadczenie kredytobiorcy).

W zależności od tego, od kogo kupujesz pojazd, niezbędne będzie okazanie także:

  • faktury pro-forma i faktury ostatecznej (jeśli kupujesz pojazd od firmy);
  • umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży oraz umowy ostatecznej (jeśli kupujesz samochód od osoby fizycznej);
  • kserokopii dowodu rejestracyjnego wydanego na obecnego właściciela pojazdu;
  • kserokopii karty pojazdu (jeżeli została wydana);
  • kserokopii dowodu osobistego sprzedawcy;
  • dokumentu rejestrowego firmy sprzedającej pojazd.

Kredyt na samochód a wkład własny

Większość banków wymaga od kierowców zaciągających kredyt samochodowy wniesienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% wartości pojazdu. W przypadku aut używanych może być to nawet 30-40%. Na szczęście, konieczność wniesienia tak wysokiej wpłaty nie musi stanowić reguły.

Jeśli chcesz zaciągnąć niedrogi kredyt na auto używane, sięgnij po kredyt SMARTPLAN, oferowany przez Toyota Bank. Kredyt SMARTPLAN to możliwość obniżenia raty nawet o 40%, niska wpłata własna już od 10% oraz szansa na wymianę samochodu nawet co 3-4 lata.

 

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły