czerwiec 14, 2024
Aktualności Ciekawostki

Czy opony zimowe będą w Polsce obowiązkowe?

Wymiana opon na zimowe to czynność, którą wielu kierowców odkłada na ostatnią chwilę, często kiedy spadnie już pierwszy śnieg. Jazda na letnich oponach zimą nie należy do bezpiecznych, dlatego w wielu europejskich krajach wprowadzono obowiązek ich wymiany wraz z nadejściem pierwszych listopadowych przymrozków. Czy takie przepisy będą obowiązywać również w Polsce?

Prawo regulujące obowiązek wymiany opon na zimowe w państwach Europy nie jest jednolite. Niektóre z krajów (np. Estonia, Finlandia czy Szwecja) nakładają na kierowców (również turystów!) surowe mandaty za jazdę na oponach letnich w zimie. Inne uzależniają wymogi od panujących warunków pogodowych (np. Niemcy czy Chorwacja).

W Polsce decyzja o wymianie opon letnich na „zimówki” nadal pozostaje w rękach kierowców. Ważne jest jednak, aby głębokość bieżnika wynosiła nie mniej niż 1,6 mm. Dyskusja dotycząca zmian w kodeksie drogowym, które miałyby narzucać określony czas korzystania z opon zimowych trwa już od kilku lat. Do tej pory nie udało się jednak przeforsować pomysłu.

Opony letnie i zimowe – podstawowe różnice

Mimo dynamicznego rozwoju technologii, wciąż nie udało się opracować opon, które doskonale radziłyby sobie w każdych warunkach – zarówno podczas upałów, obfitych opadów deszczu czy zimowej śnieżycy. Właśnie ze względu na zróżnicowane warunki, z jakimi muszą mierzyć się kierowcy każdego roku, producenci opon proponują nowe zaawansowane rozwiązania dostosowane do specyfiki poszczególnych sezonów. Dwie podstawowe różnice pomiędzy oponami letnimi i zimowymi dotyczą składu mieszanki gumy, z której są wykonane oraz kształtu bieżnika.
Materiał, z jakiego wykonane są opony ma zasadnicze znaczenie i bezpośrednio przekłada się na ich zachowanie na drodze. Opony letnie produkowane są z nieco sztywniejszej gumy (najczęściej mieszanki syntetycznego kauczuku i sadzy w odpowiednich proporcjach), która sprawdza się lepiej w wysokich temperaturach. Kiedy robi się zimno taka mieszanka staje się twarda i negatywnie wpływa na przyczepność i bezpieczeństwo jazdy.

Opony zimowe są bardziej elastyczne, między innymi za sprawą silikonu i krzemionki, których używa się w procesie ich produkcji. Pomimo ujemnych temperatur dobrze trzymają się jezdni. Latem natomiast, nagrzane „zimowki” stają się zbyt miękkie, co prowadzi do ich szybszego zużycia i spadku osiągów.

Kolejnym parametrem różnicującym opony letnie i zimowe jest rzeźba bieżnika. W przypadku tych pierwszych bieżnik posiada nieco mniej lamelek i rowków, co zwiększa powierzchnię styku opony z podłożem, a to z kolei wpływa na lepszą przyczepność. Kształt bieżnika jest również tak skonstruowany, aby jak najefektywniej odprowadzać wodę spod opony, zapobiegając zjawisku aquaplaningu. W oponach zimowych nacięć i rowków jest więcej i są rozmieszczone nieco szerzej, aby lepiej radzić sobie na śliskich i ośnieżonych drogach.

Opony całoroczne – idealne rozwiązanie?

W ostatnich latach coraz popularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez kierowców stają się opony całoroczne. Jest to zdecydowanie wygodne wyjście, ponieważ pozwala uniknąć kolejek do wulkanizatora, a także nieco zaoszczędzić na sezonowej wymianie opon. Czy jest to jednak rozwiązanie bezpieczne?

Według specjalistów nawet wysokiej jakości opony całoroczne wypadają w testach gorzej niż te, które dedykowane są danemu sezonowi. To znaczy, że w warunkach zimowych opony całoroczne będą zazwyczaj osiągać lepsze wyniki niż letnie, ale gorsze niż zimowe. Warto pamiętać, że uniwersalne opony będą dobrze sprawdzać się podczas codziennej jazdy, ale w sytuacjach kryzysowych prawdopodobnie nie zapewnią nam najlepszej możliwej ochrony. Dzieje się tak dlatego, że budowa opon całorocznych musi uwzględniać elementy, które sprawdzą się zarówno zimą, jak i latem. Dla kogo więc opony całoroczne będą dobrym rozwiązaniem? Z pewnością dla tych, którzy poruszają się głównie w mieście i nie pokonują długich, wymagających tras.

Oczywiście musimy pamiętać, że nawet najlepsze opony nie zastąpią prawidłowej techniki jazdy i zachowania ostrożności w trudnych warunkach. Okres zimowy jest dla kierowców wyjątkowo wymagający, dlatego odpowiednie przygotowanie samochodu powinno być priorytetem.

Szukasz opon zimowych z darmową dostawą? Sprawdź https://oponafelga.pl

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły