lipiec 24, 2024
Artykuły

Czy potrzebne są uprawnienia do kierowania lawetą?

Z pewnością nie zastanawiamy się nad tym, czy są potrzebne uprawnienia na kierowanie lawetą, do momentu, kiedy nasz pojazd nie ulegnie uszkodzeniu na drodze bądź nie będzie brał udziału w kolizji drogowej bądź wypadku drogowym. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze w przypadku kolizji drogowej musimy korzystać z usług firm zajmujących się holowaniem. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wypożyczenia lawety i samodzielnego odholowania pojazdu do warsztatu samochodowego bądź do najbliższego parkingu strzeżonego. Czy jednak chcąc wypożyczyć lawetę musimy posiadać inne uprawnienia niżeli prawo jazdy kategorii B?

Czasami wystarczy tylko prawo jazdy kategorii B

Jeżeli laweta nie ważny więcej niż 750 kilogramów, do jej prowadzenia wystarczy posiadać dokument jakim jest prawo jazdy kategorii B. jeżeli jednak waga lawety jest większa, musimy także posiadać kategorię B96, która uprawnia do kierowania pojazdu z przyczepą. Tutaj ma znaczenie także łączna waga pojazdu holującego wraz z lawetą, a ta nie może być większa niż 3500 kilogramów. Jeżeli jednak laweta wraz z holowanym pojazdem jest cięższa, konieczne jest posiadanie wcześniej wspomnianych uprawnień. Samodzielne prowadzenie lawety powyżej 750 kilogramów bez uprawnień, może skończyć się dla nas mandatem i większymi konsekwencjami prawnymi. Nawet minimalne przekroczenie limitów wagowych może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji w przypadku kontroli drogowej.

Sprawdź czy możesz prowadzić lawetę bez uprawnień

Jak już wspomnieliśmy, trzeba dokładnie sprawdzić czy możemy samodzielnie prowadzić lawetę bez dodatkowych uprawnień, oprócz prawa jazdy kategorii B. w innym przypadku najlepiej skorzystać z oferty holowania, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o jakiekolwiek konsekwencje związane z niewłaściwym holowaniem uszkodzonego pojazdu. O ile holowanie niewielkich rozmiarów samochodu osobowego nie powinno stanowić żadnych problemów, o tyle holowanie w Warszawie busa bądź innego dużego pojazdu wymaga od kierowcy uprawnień na przyczepę oraz prawa jazdy kategorii B+E. tylko w przypadku posiadania wszystkich niezbędnych uprawnień, możemy skorzystać z usług wypożyczalni lawet i samodzielnie wykonać holowanie swojego samochodu. Jeżeli jednak do wypadku na drodze nie doszło z naszej winy, lepiej skorzystać z holowania z OC sprawcy, dzięki temu zaoszczędzimy sobie niepotrzebny stres z dodatkowymi kosztami bądź problemami z uwzględnieniem przez firmę ubezpieczeniową wszystkich poniesionych przez nas kosztów.

Auto laweta to taki sam pojazd jak auto z przyczepą, tutaj niezbędne jest przestrzeganie wszystkich przepisów prawa drogowego. Jeżeli nie posiadamy dodatkowych uprawnień na kierowanie pojazdów z przyczepą bądź pojazdów ciężarowych, nie możemy samodzielnie prowadzić lawety. Transport każdego samochodu na lawecie musi być zgodny z prawem, dlatego najkorzystniejszą opcją jest skorzystanie z profesjonalnego i bezpiecznego holowania naszego uszkodzonego pojazdu, które zostanie wykonane przez renomowaną firmę holowniczą.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły