kwiecień 21, 2024
Aktualności

Czy to już koniec z wyłudzaniem odszkodowań?

Wczoraj, w poniedziałek 4 lutego wystartowała platforma Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego służąca do identyfikacji przestępstw w ubezpieczeniach. Celem powstania narzędzia jest wspomaganie wszystkich uczestników rynku w identyfikacji i ujawnianiu oszustw i wyłudzeń odszkodowań oraz przeciwdziałaniu temu zjawisku. Wg danych szacunkowych, nawet co dziesiąte roszczenie wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC, może mieć oznaki przestępczości ubezpieczeniowej.

Bezpłatnie z platformy UFG będą mogli korzystać członkowie Funduszu, a więc wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferujący ubezpieczenia i polisy komunikacyjne. Platforma za pomocą zebranych danych analizuje zaawansowane techniki analityczne i na tej podstawie typuje niepewne roszczenia, a także sieć powiązań przestępczych tego procederu.

Obecnie w bazie UFG znajduje się aż 450 milionów rekordów o umowach OC i AC, zdarzeniach oraz wypłacanych odszkodowaniach. Fundusz posiada dane OC dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów w Polsce, czyli ponad 24 miliony samochodów. Na podstawie danych z bazy oraz analizy data mining, typowane są podejrzane zdarzenia, a nawet całe schematy działań przestępczych.

W całej Europie, nawet co dziesiąte roszczenie o odszkodowanie jest obciążone pewnymi nieprawidłowościami – szacuje organizacja zrzeszająca europejskich ubezpieczycieli Insurance Europe (IE).

Ogromna liczba przestępstw

W Polsce co roku wykrywa się ponad 10 tysięcy przestępstw w ubezpieczeniach ogółem, z czego 8,7 tysiąca dotyczy ubezpieczeń OC i AC. Proceder jest nagminny i w dalszym ciągu wiele przestępstw nie jest wyrywanych. Skuteczność ma podnieść nowa platforma UFG. W Polsce wykrywa się oszustw na ponad 130 milionów złotych, ale jeśli tę kwotę przyrównamy do szacunków IE, rzeczywista wartość nieprawidłowości w ubezpieczeniach komunikacyjnych szacowana jest nawet na 1 miliard złotych.

Zaletą nowego systemu, jest dokładna i kompletna wymiana informacji między wszystkimi uczestnikami UFG, dzięki czemu platforma dostarczy każdemu ubezpieczycielowi dane o wszystkich przypadkach przestępstw oraz wszystkich schematach działań.
Ponadto na stronie internetowej UFG zamieszczona została baza wiedzy dla kierowców, która pomaga dowiedzieć się co robić, aby nie zostać ofiarą oszustwa. Więcej na stronie UFG: https://platforma.ufg.pl/portal/obywatel/bazawiedzy?font_size=lower&lang=pl

Platforma była budowana prawie 2 lata, a koszt jej wdrożenia wyniósł 36 milionów złotych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły