czerwiec 14, 2024
Artykuły

Czy VIN prawdę Ci powie?

Wertowanie motoryzacyjnych portali ogłoszeniowych to pierwszy krok w poszukiwaniach nowego pojazdu. Jednak aby uniknąć potencjalnych problemów i zabezpieczyć swój zakup, istnieje kilka kluczowych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia samochodów używanych online. W tym materiale pragniemy zwrócić uwagę na wszech obecny MIT propagowany przez wiele portali internetowych jakim mianowicie jest traktowanie weryfikacji numeru pojazdu (VIN) jako prawdę objawioną i główny czynnik określający czy dany samochód warty jest zakupu.

Ogłoszenie, a rzeczywistość

Niemalże wszystkie wiodące portale ogłoszeniowe w treści ogłoszenia zamieszczają rubrykę z numerem nadwozia. Według danych ogólnopolskiej sieci rzeczoznawców motoryzacyjnych motoraporter.com, ponad 70 procent podanych numerów VIN jest albo ciągiem przypadkowych 17 znaków nie mających nic wspólnego z autem lub jak to robią bardziej wytrawni „handlarze” są to sklonowane z innych portali numery samochodów bez historii wypadkowej.

Pochodzenie i czas

Mimo wszech obecnej teorii, że serwisy weryfikujące nr „VIN” ujawnią wszelką prawdę o przeszłości samochodu, nie wszystkie kraje podpisały umowy o udostępnieniu
w cyfrowej przestrzeni informację o przebiegu lub kolizji samochodu. Dlatego część aut np.
z Kanady nie wykazuje żadnych rekordów o przeszłości. Bardzo istotnym jest także czas weryfikacji pojazdu, względem ewentualnej szkody. Dość często zdarzają się sytuacje,
w których podczas sprawdzenia VIN / zakupu auta historia samochodu jest „czysta”. Ponowna weryfikacja VIN za kilka miesięcy ujawnia adnotację ubezpieczyciela, który dopiero po czasie uzupełnił dane w bazie.

Dekoder dekoderowi nie równy

W ostatnim czasie polski Internet zalany jest ofertami coraz to nowszych serwisów oferujących usługi rozkodowania numeru nadwozia oraz sprzedaniu nam historii danego samochodu. Podczas wielokrotnych prób weryfikacji tego samego nr „VIN” w różnych serwisach można uzyskać diametralnie różne informacje. Należy także zwrócić uwagę na regulamin serwisów oferujących weryfikacje nr VIN. Żaden z portali nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w raporcie informacje. Rzadko do którego serwisu można znaleźć bezpośrednie dane kontaktowe np. telefoniczne, a jak wynika z analiz regulaminów okazuje się, że część zrobiła sobie wirtualną konkrecje ponieważ należą do tych samych podmiotów gospodarczych. Powyższa część artykułu nie ma na celu podważyć, istoty weryfikacji nr VIN, lecz zwrócić uwagę na fakt, iż jest to tylko jeden z elementów składowych w procesie zakupu i weryfikacji auta.

Sprawdzenie numeru nadwozia jest na pewno bardzo ważnym krokiem w procesie zakupu samochodu używanego. To narzędzie, które pozwala poznać przybliżoną historię pojazdu, uniknąć oszustw i upewnić się, że wybierasz pojazd, który spełnia Twoje oczekiwania. Niezależnie od tego, czy kupujesz od prywatnego sprzedawcy, czy dealerów samochodów używanych, numer nadwozia powinien być zawsze na liście rzeczy do sprawdzenia przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej. Pamiętaj jednak, nic nie zastąpi rzetelnej weryfikacji oraz inspekcji pojazdu przeprowadzonej osobiście lub przez zleconego rzeczoznawcę. Jest to kluczowe na etapie zakupie samochodu używanego.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły