Aktualności Ciekawostki

Czym jest promesa na kredyt samochodowy?

Planując zakup auta na kredyt warto wcześniej mieć pewność, że takowy otrzymamy, a dopiero później zdecydować się na finalizację zakupu. Jest to możliwe, banki w takich wypadkach udzielają tak zwanej promesy. Czy jest owa promesa i jakie niesie za sobą skutki.

Promesa to nic innego jak obietnica czy przyrzeczenie dokonania określonej czynności i spełnienia danego świadczenia. Bank udzielając promesy na kredyt samochodowy, tak naprawdę obiecuje nam na piśmie, że udzieli nam kredytu na zakup wymarzonego samochodu. To daje nam znacznie większą pewność, że faktycznie podczas dokonywania zakupu, będziemy mieli odpowiednie środki finansowe na zakup auta. Bank składa przyrzeczenie, że ma dla nas pieniądze i że będą one czekać na nas, aż znajdziemy auto.

Otrzymanie promesy z banku możliwe jest online. Obecnie nie ma konieczności udawania się do siedzib banków, aby taką promesę otrzymać. Wniosek składa się jeszcze przed wyborem samochody, jaki będziemy chcieli zakupić.

W wielu bankach na promesie otrzymamy datę z zapewnieniem, że pieniądze z kredytu będą na nas czekały do danego dnia. To będzie nas czas, aby znaleźć auto i wrócić do banku po pieniądze.

Jak działa promesa?

Zazwyczaj zakup auta wiąże się z długotrwałym poszukiwaniem samochodu. Nowe auta mają mnóstwo opcji. Ciężko zdecydować się na dany model, a co dopiero na wersję silnikową, kolor i wyposażenie dodatkowe. Jeszcze trudniej jest w przypadku aut używanych. Nawet jeśli upatrzymy sobie dla nas auto, to może się okazać podczas oględzin, że jego stan techniczny odbiega od deklaracji sprzedającego. Wtedy szukamy dalej, a czas leci.

Promesa od banku, to zapewnienie dla nas, że otrzymamy pieniądze i mamy czas na znalezienie odpowiedniego dla nas samochodu.

Promesa jest pismem, która potwierdza, że posiadamy zdolność kredytową wystarczającą do udzielenia kredytu na określoną kwotę w określonym czasie. Jest to również zapewnienie warunków. Po udzieleniu promesy, bank nie może zmienić warunków kredytowych. Nie może nagle stwierdzić, że sytuacja kredytobiorcy uległa zmianie i nagle zażądać dodatkowe zabezpieczenia albo podwyższyć prowizję. Promesę najczęściej otrzymamy na 7 dni. Nie jest to dużo czasu, ale należy pamiętać, że bank zawsze najbardziej zabezpiecza siebie i w ocenie banku 7 dni, to wystarczający czas na znalezienie auta, a jednocześnie tyle krótko, aby sytuacja kredytobiorcy uległa znacznemu pogorszeniu.

Dzięki promesie kupujemy pewnie i świadomie

Promesa banku daje nam dużą pewność działania oraz czas na dokonanie korzystniejszego wyboru. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie dla kredytobiorcy. Dla osób poszukujących samochodu, to również ograniczenie ryzyka, że nie kupimy auta, i zostaniemy ze zbędną gotówką i pieniędzmi do spłaty. Nie ma konieczności wzięcia kredytu po udzieleniu promesy przez bank. Jest to jedynie jednostronne zobowiązanie banku do udzielenia kredytu, ale nie ma przyrzeczenia ze strony klienta, że taki kredyt sfinalizuje.

Warto również dodatkowo pamiętać, że biorąc kredyt samochodowy, nie musimy całej kwoty przeznaczać na zakup auta. Często część środków można przeznaczyć na przegląd, ubezpieczenie, a nawet zakup wyposażenia, np.: drugiego kompletu kół albo bagażnika dachowego. Warto skorzystać z promesy i zyskać więcej spokoju podczas poszukiwania samochodu.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły