grudzień 3, 2022
Ciekawostki

Wynajem długoterminowy samochodów – wszystko co musimy o nim wiedzieć

Czy wynajem długoterminowy samochodu osobowego jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw? Czy jest to dobra alternatywa dla leasing samochodu? Czy warto zainteresować się tematem wynajmu długoterminowego. Na te i inne pytania otrzymasz odpowiedź poniżej.

Co właściwie oznacza wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy to ostatnio modny temat. Jest to nowoczesny sposób na wypożyczenie samochodu czy też na jego dzierżawę na określony czas, ale nie jest to ani leasing, ani typowy wynajem samochodów. Firma, która chce wynająć samochód na dłuższy termin, podobny jak w przypadku leasingu, zobowiązuje się do dokonywania stałych comiesięcznych opłat. Zaletą wynajmu długoterminowego jest możliwość wliczenia w koszty pełnej płaconej kwoty usługi wynajmu.

Istotne jest tutaj określenie sposobu użytkowania auta. Ponieważ nie jesteśmy właścicielem samochody, obowiązują nas pewne ustalone zasady, w szczególności przebieg samochodu jaki będziemy pokonywać w okresie wynajmu.

Różnica między leasingiem a wynajmem długoterminowym

Podstawową różnicą między leasingiem a wynajmem długoterminowym samochodu jest to, co dzieje się z autem po okresie wynajmu. Otóż po zakończeniu okresu wynajmu, auto należy bezwarunkowo zwrócić, a w przypadku leasingu najczęściej mamy wybór, czyli z góry określone warunku wykupu samochodu. Jeśli mamy pewność, że nie będziemy chcieli wejść w posiadanie samochodu po okresie np. 2 lub 3 lat, to warto rozważyć wynajem długoterminowy.

Odwrotnie jest w przypadku leasingu. Jeśli decydujemy się na wykup samochodu, to najlepszą opcją wciąż pozostaje leasing. Dzięki temu na dogodnych warunkach staniemy się posiadaczem użytkowanego przez nas wcześniej auta. Co prawda samochody w wynajmie długoterminowym często również można wykupić, ale z reguły nie jest to opłacalne. Wynajem długoterminowy wiąże się również z innymi korzyściami, w cenie mamy pełen pakiet usług serwisowych.

Wynajem długoterminowy samochodu nie jest dla każdego

Przede wszystkim należy wiedzieć, że wynajem długoterminowy nie jest zarezerwowany tylko dla firm. Osoby prywatne również mogą korzystać z tej formy użytkowania samochodu, ale nie jest to wciąż popularna metoda. W czasach kiedy dostępny jest leasing konsumencki, wiele osób prywatnych wybierze tę formę finansowania niż wynajem długoterminowy. W Polsce osoby prywatne wciąż rzadko kupują nowe auto na tylko 2 lub 3 lata.

Jakie zalety ma wynajem długoterminowy?

Najważniejszą zaletą wynajmu długoterminowego jest pakiet jaki otrzymujemy wraz z samochodem. W cenę wynajmu wchodzi ubezpieczenie AC, przeglądy, naprawy i wymianę części. W przypadku awarii możemy liczyć na samochód zastępczy. W zasadzie interesuje nas tylko paliwo i płyn do spryskiwaczy. To idealna opcja dla osób, które nie chcą lub nie mają czasu zajmować się samochodem.

Dodatkową zaletą jest stała cena wynajmu. Nie zostaniemy zaskoczeni nagłym kosztem w przypadku awarii czy uszkodzenia samochodu.

Ponadto nie musimy martwić się o praktycznie żadne formalności takie jak rejestracja auta, ubezpieczenie czy też odnawianie ubezpieczenia na kolejne lata.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy?

Wynajmując samochód musimy liczyć się z wyższym kosztem niż w przypadku tradycyjnego leasingu. Dlaczego? Głównie przez uwzględnienie w cenie najmu wszystkich dodatkowych opłat, czyli ubezpieczenia, przeglądów, serwisu itd. Ponadto z pewnością będziemy obciążeni jednorazową kaucją. Warto też pamiętać o limicie kilometrów i ew. dopłatach w przypadku robienia większych przebiegów. Każdy przekroczony kilometr będzie policzony. W jakiej kwocie? Różnie. W zależności o firmy wynajmującej oraz marki i modelu samochodu, może to być dodatkowe 20-30 groszy za 1 kilometr.

Planując leasing samochodu bez późniejszego wykupu, z pewnością warto rozważyć wynajem długoterminowy. Należy porównać nie tylko koszty, ale wciąż również za i przeciw dodatkowych opcji i pakietu jaki otrzymamy wraz z wynajmującym samochodem.

Artykuł został opracowany przy współpracy z easyleasy.pl.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły