grudzień 10, 2022
Ciekawostki

Wszystko o numerze VIN – jakie zawiera informacje

Samochody identyfikowane są za pomocą unikalnego numeru – VIN. Ten numer jest najważniejszym oznaczeniem każdego auta, niezależnie od tego, czy jest to nowy czy używany samochód. VIN to numer identyfikacyjny samochodu międzynarodowego systemu oznaczeń. Składa się on zawsze z 17 znaków – z cyfr oraz liter.

Każdy znak ma swoje specjalne znaczenie i pomaga on w identyfikacji pojazdu. Jeśli przymierzamy się do zakupu samochodu używanego, warto poprosić sprzedawcę o numer VIN jeszcze zanim udamy się na oględziny samochodu. W ten sposób jesteśmy w stanie poznać rocznik pojazdu, kolor, wersję silnikową a czasami jego dokładne wyposażenie. Np. są wyszukiwarki internetowe samochodów marki BMW, gdzie po podaniu numeru VIN jesteśmy w stanie odczytać każdą pozycję dodatkowego wyposażenia. Mając taką listę, możemy szybko sprawdzić czy auto zostało zachowane zgodnie ze specyfikacją fabryczną, czy też w czasie eksploatacji były dokonywane zmiany w wyposażeniu auta.

 

Jeżeli ktoś wie, jak rozszyfrować VIN, jednoznacznie może określić pojazd i sprawdzić, czy jest legalny. W numerze VIN jest np. informacja, jaki rodzaj skrzyni biegów ma samochód: manualną czy automatyczną, czy jest to wersja trzy- czy też pięciodrzwiowa, czy tapicerka jest welurowa, a może skórzana.

Z czego składa się VIN

Jak już wiesz, numer VIN to ciąg 17 znaków, który jest podzielony na bloki, z których możemy wiele odczytać.

  1. Znaki 1-3 to znaki to międzynarodowy kod producenta. W tym pierwszy oznacza rejon geograficzny, drugi znak to kraj, a trzeci to producent samochodu.
  2. Znaki 4-9 służą do określenia typu pojazdu. W ten sposób dowiemy się jaka jest jego konstrukcja, typ nadwozia, a także jaki jest silnik i skrzynia biegów (czy manualna czy automatyczna). Cyfry i litery są tutaj ustalane indywidualnie przez producentów.
  3. Znaki 10-17 to część przeznaczona na identyfikację konkretnego egzemplarza pojazdu. W tym miejscu każdy producent ma 8 znaków na to, aby oznaczyć rok produkcji pojazdu, model, fabrykę gdzie auto zostało wyprodukowane oraz numer fabryczny.

Jeśli jakaś pozycja nie jest zajęta, wtedy luka oznaczona zostaje znakiem „0”. Ale jest to regułą wśród wszystkich producentów aut.

Ciekawe jest to, że numer VIN nie musi być naniesiony na auto w jednym rzędzie. Czasami, aczkolwiek nieczęsto, zdarzają się numery VIN w 2 rzędach. Jednak żaden z 3 członów nie powiniem być rozdzielony.

Numer VIN umieszcza się komorze silnika (pod maską), w kabinie lub w bagażniku. Często numery VIN są nabijane już po nałożeniu lakieru samochodowego. Można też spotkać VIN naniesiony na podkład lub na specjalnie zamalowanym na szaro polem. Warto upewnić się jak to powinno wyglądać fabrycznie w oglądanym przez nas samochodzie.

Numery albo się wybija, albo wytłacza, albo wypala. Jeśli VIN jest wypalany, cyfry i litery składają się z punktów o średnicy ok 1mm.

Uwaga na kradziony auta i przeszczepiony VIN

Nie chodzi o przebijanie numerów VIN, ale o ich kradzież. Czasem odbywa się to w legalny sposób. Auto po szkodzie całkowitej, np. po spaleniu lub zalaniu, zamiast trafić na złom, to trafia w ręce przestępców. Po co? Chodzi im tylko i wyłącznie o numer VIN i legalność pojazdu. Mając takie dokumenty, zleca się kradzież auta zgodnego z VINem. Czyli zbliżone wyposażenie, rocznik i kolor. Następnie wycinane są numery VIN zniszczonego auta i montowane w kradzionym pojeździe. Potocznie na taką operację mówi się „przeszczep”. Sprzedawca oszust wystawia na sprzedaż auto z legalnymi oryginalnymi dokumentami.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły