Detailing wnętrza samochodu – jak zrobić to samodzielnie?
Wielu właścicieli samochodów traktuje ich czystość jako sprawę honoru. Ubłocone dywaniki, zabrudzona tapicerka czy tłuste ślady na uchwytach są dla nich nie do przyjęcia. Tymczasem wystarczy jedna trasa z dziećmi albo konieczność wsiadania do auta wprost z zabłoconego podłoża, aby sprzątanie trzeba było zaczynać od początku. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej usługi detailingu, w trakcie której specjaliści mogą nie tylko perfekcyjnie doczyścić samochód na zewnątrz i w środku, ale też zaaplikować kosmetyki tworzące warstwę ochronną. Jednakże częste wizyty w salonach detailingowych niekoniecznie mieszczą się w domowym budżecie. Sprawdź, jakich technik i specyfików używać, aby podobny efekt osiągnąć samodzielnie.
Spis treści
Tapicerka – czym ją myć i pielęgnować?
Najwięcej problemów może przysporzyć tapicerka. To właśnie z niej najtrudniej jest usunąć plamy. Najskuteczniejsze byłoby czyszczenie natychmiast po powstaniu zabrudzenia, co oczywiście nie zawsze jest możliwe. Dlatego też warto zaopatrzyć się w kosmetyki, które umożliwią usunięcie nawet starszych plam.
Choć na ogół jest to kwestia wszystkim znana, to jednak warto przypomnieć, że do czyszczenia skórzanej i skóropodobnej tapicerki używamy innych specyfików, niż w przypadku tapicerki tekstylnej. Skóra ma to do siebie, że jest nieco bardziej odporna na zabrudzenia, ale też podatniejsza na uszkodzenia, dlatego musimy użyć kosmetyku jednocześnie skutecznego i delikatnego. Produkt powinien mieć neutralne pH, dzięki czemu unikniemy przesuszania skóry i związanego z nim powstawania pęknięć. Liczy się również technika – do czyszczenia skóry używaj ścierki z mikrofibry, miękkiej szczotki lub pędzla. Ich włókna nie mogą być barwione – kolor mógłby przeniknąć do wnętrza skóry. W przypadku intensywnych zabrudzeń albo wówczas, gdy kupiliśmy samochód z drugiej ręki po właścicielu, który kiepsko dbał o tapicerkę, konieczne będzie użycie mocniejszych środków. Taki kosmetyk wypróbuj najpierw na niewielkim i niewidocznym fragmencie skóry, aby ocenić jego działanie. Więcej o technice czyszczenia i pielęgnowania tapicerki skórzanej przeczytasz tutaj: https://blendbrothers.pl/pl/pielegnacja-skorzanej-tapicerki-w-samochodzie/.
Również przy czyszczeniu tapicerki tekstylnej trzeba uważać, aby jej nie uszkodzić zbyt mocnym tarciem. Do powierzchownych zabrudzeń wystarczy naniesienie produktu atomizerem i jego wypracowanie ściereczką. Jeśli brud wniknął głębiej, trzeba zastosować skuteczny i bezpieczny odkurzacz ekstrakcyjny.
Elementy plastikowe – czyszczenie i konserwacja
We wnętrzu współczesnego samochodu jest wiele powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych. Najbardziej brudzą się oczywiście te najczęściej dotykane, czyli klamki, uchwyty, kierownica czy dźwignia zmiany biegów. Dodatkowo plastikowe elementy bywają mocno naelektryzowane, przez co osiada na nich kurz.
Efektywne sprzątanie wnętrza samochodu nie może się odbyć z pominięciem plastików. Warto w tym celu zastosować środki dedykowane albo kosmetyki typu all-purpose. Nie możemy przesadzić z intensywnością tarcia – część powierzchni syntetycznych jest podatna na zarysowania.
Po zakończonym czyszczeniu warto zastosować kosmetyki o właściwościach ochronnych, jak te wskazane na stronie producenta: https://blendbrothers.pl/pl/interior-protect-pl/. Tworzą one na powierzchniach warstwę hydrofobową i antystatyczną, skutecznie chroniącą przed zanieczyszczeniami, co ułatwia kolejne sprzątanie.
Dywaniki – skuteczne mycie i zabezpieczenie przed zabrudzeniami
Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym największym utrapieniem każdego właściciela samochodu jest stan dywaników. Pierwsza zasada mówi, że wraz z końcem lata należy wymienić dywaniki tekstylne na gumowe, z których łatwiej będzie usunąć błoto i śnieg.
Samo mycie nie jest wówczas szczególnie uciążliwe – wystarczy myjka ciśnieniowa lub szczotka oraz odpowiedni detergent, który umożliwi usunięcie brudu również z zakamarków, nie pozostawi zacieków i stworzy powłokę ochronną na gumie. Więcej o technice mycia dywaników gumowych przeczytasz tutaj: https://blendbrothers.pl/pl/jak-myc-gumowe-dywaniki-samochodowe/.