styczeń 18, 2022
Aktualności Tuning

Jak wybierać części do tuningu samochodu?

Samochód jest dla jednych tylko przyrządem do przemieszczania się, a dla innych jest czymś więcej. Ci drudzy wyjątkowo dbają o swoje auta oraz inwestują w nie całkiem spore sumy. Niektórzy miłośnicy pojazdów dodatkowo je tuningują, czyli ulepszają oryginalną wersję. Na rynku części samochodowych nie brakuje producentów, którzy oferują różne części tuningowe. Na co zwrócić uwagę przy ich wybieraniu? Czy każda część się nadaje do zamontowania w samochodzie? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części wpisu.

Jaki spojler?

Spojler jest jedną z podstawowych części, którą posiada każdy stuningowany pojazd. Często osoby montujące go do swojego samochodu przywiązują większą wagę do tego, by dobrze wyglądał, a nie do tego, by spełniał jakąś konkretną funkcję. W autach wyścigowych zadaniem spojlera jest dociskanie samochodu do jezdni, zwłaszcza podczas ostrych zakrętów. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że jest to odwrócone skrzydło samolotu, które wytwarza ujemną siłę nośną.

Przyciemniane szyby

Ciemne szyby podobnie jak spojlery są klasyką tuningu optycznego. Decydując się na zaklejenie szyb folią samoprzylepną należy pamiętać o tym, by spełniała ona wymagania dotyczące przepuszczalności światła. Nie może być zbyt ciemna, ponieważ w szczególności po zmroku ogranicza to widoczność. Jeśli policja zatrzyma auto do kontroli i okaże się, że szyby są zbyt ciemne, dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany. Dlatego przyciemniając szyby w ten sposób należy wybrać folię z atestem, która przepuszcza odpowiednią ilość światła.

Zobacz również:  Ferrari F12 Berlinetta ADV.1

Alufelgi

Zakup aluminiowych felg to także dobry sposób na uatrakcyjnienie swojego pojazdu. Felgi ze stopów lekkich nie tylko dobrze wyglądają, ale i poprawiają nieco dynamikę jazdy oraz ograniczają zużycie paliwa. Są bowiem znacznie lżejsze od felg wykonanych ze stali. Decydując się na zamianę felg ze stalowych na aluminiowe należy wybrać wyłącznie felgi pochodzące z pewnego źródła. Jest to element pojazdu znacznie wpływający na jego bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowych felg. Jeśli chodzi o używane, nie znamy ich historii i nie wiemy, czy na przykład nie pochodzą z pojazdu, który uległ kasacji.

Dodatkowe oświetlenie

Efekty świetlne podczas jazdy to świetny sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Podświetlane progi, paski diod LED w kabinie czy świecące felgi podnoszą widoczność pojazdu na drodze. Dekorując w ten sposób auto należy pamiętać jednak o zachowaniu umiaru. Samochód nie jest przecież choinką. Zbyt duża ilość światełek może sprawić, że auto będzie wyglądało groteskowo.

Zobacz również:  Czym są normalia warsztatowe i jak z nich korzystać?

Progi i niski zderzak

Wymieniając progi na niższe sprawiamy, że auto wydaje się być niżej zawieszone i wygląda na bardziej sportowe. Przeprowadzając taki tuning auta należy pamiętać o tym, by progi i zderzak nie sięgały zbyt nisko. Jeśli tak się stanie, wszystko co zostało w samochód zainwestowane może przepaść po wjechaniu na wyboistą drogę. Delikatne obniżenie zderzaka i progów nadaje autu bardziej sportowego zacięcia, jednak zbyt mocne może je po prostu uszkodzić.

Tuning samochodu – wybór części, generalne wskazówki

Decydując się na stuningowanie swojego pojazdu należy pamiętać o tym, by kupować części wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Czasami warto dołożyć kilka złotych, ale kupić część z atestem, sprawdzoną i przede wszystkim bezpieczną. Ta kwestia nie jest aż tak ważna, jeśli dokupujemy bardziej sportowe nakładki na lusterka czy wlot powietrza. Decydując się jednak na takie elementy, jak tłumik, klocki hamulcowe, tarcze czy alufelgi, warto wybrać się do profesjonalnego sklepu. Na przykład http://www.neoncars.pl oferuje wyłącznie części tuningowe znanego pochodzenia.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły