styczeń 30, 2023
Ciekawostki

Jak wygląda przegląd techniczny samochodu?

przeglad-techniczny-samochodu

Okresowy przegląd techniczny samochodu jest jednym z podstawowych obowiązków każdego posiadacza samochodu. Dzięki nim można ograniczyć liczbę niesprawnych samochodów poruszających się po polskich drogach i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. W porę wykryte usterki pozwalają też na szybsze naprawienie szkód, chroniąc przed poważniejszą i droższą w likwidacji awarią. Mimo tych zalet badań okresowych wielu kierowców traktuje przegląd techniczny jako zło konieczne. Czy faktycznie jest to tak straszne doświadczenie?

Kiedy należy udać się na przegląd techniczny?

Nowy samochód po raz pierwszy powinien pojawić się na przeglądzie technicznym po 3 latach użytkowania. Po kolejnych dwóch latach należy zgłosić się na drugi przegląd. Samochody liczące sobie powyżej 5 lat muszą być poddawane takim badaniom już co roku. Pojazdy mające specjalne przeznaczenie (np. taksówki) od samego początku muszą być takim badaniom poddawane co roku.

Co podlega badaniu?

Celem badania jest sprawdzenie, czy samochód jest w pełni sprawny, oraz wykrycie wszelkich usterek. Oświetlenie, stan ogumienia i nadwozia, szyby oraz hamulce – to podstawowe elementy, które podlegają wyjątkowej kontroli. Tu wykrycie usterki sprawia, że do czasu jej usunięcia samochód nie otrzyma zaświadczenia o przejściu przeglądu technicznego. To najważniejsze, lecz nie jedyne elementy sprawdzane na stacji diagnostycznej. Przegląd techniczny polega również na sprawdzeniu amortyzatorów, układu kierowniczego oraz zawieszenia.

Badania i co dalej?

Pozytywna ocena sprawia, że kierowca otrzymuje stosowne zaświadczenie. Może opuścić stację i bezpiecznie poruszać się po drogach. W chwili stwierdzenia usterki diagnosta wskazuje, co należy naprawić. Co to oznacza dla kierowcy? Konieczność odstawienia samochodu na warsztat, naprawienia usterki i stawienia się ponownie na przegląd. W chwili, gdy wykryte usterki stanowią poważne zagrożenie, diagnosta ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji. To drastyczny, ale najskuteczniejszy sposób na wyłączenie z ruchu drogowego tych pojazdów, które stanowią wyjątkowo poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Ile zapłacimy na stacji diagnostycznej?

Czy takie badania, mogące uratować życie i zdrowie kierowcy są wielkim wydatkiem? Na ceny wpływa masa samochodu oraz jego przeznaczenie, jednak przeciętny właściciel samochodu osobowego zapłaci na stacji diagnostycznej około 150 złotych. Za ciężarówki zapłacić trzeba 200-250 złotych, a za autobusy – około 300. Czy jest to wielka cena za sprawdzenie stanu bezpieczeństwa? Raczej nie.

Dokonanie starannego przeglądu technicznego pojazdu jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu. Jego brak może przyczynić się do poważnych problemów związanych z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Każdy właściciel samochodu, który wykorzystał kalkulator OC do znalezienia najlepszej polisy dla siebie, powinien zadbać o to, by zainwestowane w nią pieniądze nie poszły w błoto. Co więcej – za taki brak grożą kary finansowe, należy się też liczyć z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję. Warto też pamiętać, że jazda niesprawnym samochodem jest sporym zagrożeniem na drodze, o czym zresztą przypomina towarzystwo AXA – organizator kampanii „Bezpieczni na drodze”.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły