lipiec 24, 2024
Ciekawostki

Płytka drukowana – produkcja, zastosowanie, właściwości

Płytka PCB ma bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie. Znajduje się praktycznie w każdym sprzęcie elektronicznym. Można jej także używać w domowych warunkach, gdy chcemy spróbować stworzyć prototyp nowego wynalazku.

Produkcja płytki PCB

Płytka drukowana stworzona jest z materiału izolacyjnego. Znajdują się na niej ścieżki, czyli punkty elektryczne, oraz pady, czyli punkty lutownicze. Zwykle płyty drukowane są indywidualnie dopasowywane do potrzeb układu elektronicznego. Produkowane są z płytek, które są pokryte warstwami miedzi. Na te płytki, różnymi metodami, nanosi się wzór, dopasowany do pożądanego układu. Następnie wykonuje się obróbkę chemiczną, a farby pokrywające warstwę miedzi mogą być nanoszone techniką offsetową lub sitodrukiem.

Gdzie stosuje się płytkę PCB?

Ogólnie można odpowiedzieć, że płytki drukowane stosuje się wszędzie. Znajdziemy je w telewizorach, konsolach, soundbarach, modemach, odkurzaczach, laptopach, tabletach, smartfonach, pralkach, zmywarkach, lampach czy dziecięcych zabawkach. Płytki drukowane znajdziemy także w samochodach, gdzie występuje coraz więcej elektroniki. Odpowiadają w pojazdach za działanie wszelkich czujników, wyświetlaczy, głośników czy modułów telekomunikacyjnych. Płytka obwodu drukowanego wykorzystywana jest także w wielu maszynach używanych w procesach technologicznych. Dzięki płytkom PCB i montażu podzespołów elektronicznych wiele prac wykonywanych ręcznie może zostać zautomatyzowanych. Płytka drukowana ma swoje zastosowanie także w przemyśle lotniczym czy wojskowym, płytki PCB znajdziemy również w laboratoriach. Prawdopodobieństwo, że ktoś nie ma w domu żadnego sprzętu, w którym jest umieszczona płytka drukowana, jest bardzo małe. Warto wspomnieć, że w wielu sprzętach, jak na przykład komputerach, obwody drukowane, to nie pojedyncze elementy, ale wiele różnych urządzeń, które razem tworzą całość, jaką znamy pod nazwą komputer – płyta główna, karta graficzna czy pamięć RAM.

Rodzaje płytek PCB

Obwody drukowane produkowane są trzech wariantach: jedno, dwu i wielowarstwowych. Różnice wynikają z samej konstrukcji płytki oraz zmiennej kolejności etapów jej produkcji. Wybór rodzaju płytki PCB zależy od rzeczy, w którą chcemy ją zamontować oraz właściwości, jaką ma spełniać. Na rynku dostępne są również płytki uniwersale, gotowe do nabycia i niewymagające projektowania i produkcji.

Płytki jednowarstwowe

Płytki jednowarstwowe to najtańszy i najprostszy rodzaj PCB. Wiele urządzeń codziennego użytku jest wykonana z tego obwodu. Obwód jest wrażliwy na błędy i zakłócenia, ważne jest, aby podczas tworzenia projektu płytki skupić się na stopniu oporu ścieżek.

Płytki dwuwarstwowe

Płytki z tej kategorii mają bardziej skomplikowane systemy, a wymogi co do trwałości produktu większe. Większą stabilność płytki gwarantuje materiał FR4, który pozwala zaimplementować przepusty lepszej jakości.

Płytki wielowarstwowe

Konstrukcja laminatów jest bardziej złożona i ma formę stosu o uporządkowanej strukturze warstwowej.

Kiedy można wykorzystać płytki uniwersalne?

Płytka uniwersalna to specjalny rodzaj płytki PCB, który przeznaczony jest dla hobbystów oraz do prototypowania. Z czego to wynika? Z oszczędności, ale dobrze pojętej. Tworzenie urządzeń elektronicznych nie jest procesem łatwym i szybkim. Nawet specjalistom zajmuje to wiele czasu oraz obejmuje szereg prób i błędów, a co dopiero w przypadku osób traktujących budowę układów elektronicznych jako hobby. Wtedy z pomocą przychodzą płyty uniwersalne. Płytka drukowana w swojej istocie ma być dopasowana do układu elektronicznego, jednak tworzenie dedykowanej płytki PCB dla każdego z prototypów jest czasochłonne, drogie i niepotrzebne. Rozwiązanie, jakim jest tworzenie prototypów na płytkach uniwersalnych, pozwala w pierwszej kolejności zapoznanie się mocnymi i słabymi punktami układu, wymianę niektórych elementów oraz przejście do fazy budowy dedykowanych układów elektronicznych już nie na płytce uniwersalnej.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły