Sierpień 1, 2021
Aktualności

Jakie samochody kupują Polacy?

Polski rynek samochodów zarówno używanych, jak i nowych, wykazuje tendencję wzrostową od co najmniej kilkunastu miesięcy. Polacy chętnie odwiedzają salony różnych producentów, ale mają również swoje ulubione modele, które kupują najchętniej. Przygotowaliśmy zestawienie takich najpopularniejszych nad Wisłą aut.

W lipcu 2017 roku nasi rodacy kupili ponad 36,8 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 17,8% więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku i był to już 28 miesiąc z rzędu, gdy wzrost sprzedaży osiągnął dwucyfrową dynamikę. W lipcu 2017 roku według PZPM Polacy najchętniej kupowali auta marki Skoda, Toyota i Volkswagen (źródło: ). A jak to wyglądało w całym 2016 roku? W Polsce w ubiegłym roku kupiono ponad 416 tys. nowych samochodów, co oznacza wzrost o 17,2% w stosunku do 2015 roku, z czego klienci indywidualni nabyli 134,4 tys. sztuk aut, czyli o 8,8% więcej w ujęciu rocznym (źródło: http://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-samochody-osobowe-i-dostawcze/Rok-2016/Grudzien-2016r/Pierwsze-rejestracje-samochodow-osobowych-i-dostawczych-o-DMC-3-5t-XII-2016r).

Źródło: PZPM

– Polacy kupują coraz więcej samochodów, także nowych, ze względu na coraz łatwiejsze finansowanie takich transakcji. Wiele tego rodzaju zakupów dokonywanych jest ze wsparciem kredytu samochodowego. To o wiele tańsze rozwiązanie niż na przykład pożyczka gotówkowa, a pieniądze można wykorzystać nie tylko na nabycie samochodu osobowego, ale również na innego rodzaju pojazdy – mówi specjalista Inbank Polska. – Warto jednak pamiętać, że często kredyty samochodowe zabezpieczane są na pojeździe, co może potem utrudniać jego szybką sprzedaż. Na szczęście na rynku można znaleźć już kredyty bez zabezpieczenia, jak w naszym banku, co zwiększa elastyczność dysponowania zakupionym autem – dodaje przedstawiciel Inbank Polska.

Sprawdźmy teraz, jakie samochody kupowali najczęściej Polacy w 2016 roku. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, zestawiając wyniki sprzedaży, wyliczył, że są to następujące modele:

1. Opel Astra

Wśród polskich klientów indywidualnych salonów, prowadzonych przez dealerów, zdecydowanie największą popularnością cieszy się kompaktowy Opel Astra, który jeszcze w 2015 roku był na trzeciej pozycji wśród najpopularniejszych modeli nad Wisłą. W ubiegłym roku sprzedano ponad 5,8 tys. sztuk samochodów Opel Astra (o 51,6% więcej niż w 2015 roku), a ich udział w rynku wyniósł 4,4%.

Zobacz również:  Profesjonalna regeneracja tapicerki skórzanej – trwałość i elegancja

2. Toyota Yaris

Mała, miejska Toyota Yaris ma w Polsce nieustannie wielu zwolenników. Nic dziwnego, ten samochód niewiele pali, a dodatkowo łatwo znaleźć dla niego miejsce parkingowe w zatłoczonym mieście. W 2016 roku, podobnie jak rok wcześniej, Yaris była wiceliderem polskiego rynku nowych aut z udziałem w całkowitej sprzedaży 4,1% (5,4 tys. sztuk).

3. Skoda Fabia

Miejska Skoda Fabia ciągle pozostaje w czołówce najpopularniejszych wśród Polaków samochodów, chociaż straciła pozycję lidera, jakim była jeszcze w 2015 roku. W 2016 roku prawie 4,6 tys. naszych rodaków uznało ten model auta za najbardziej dla nich odpowiedni, a udział Skody Fabii w rynku wyniósł 3,4%. To niestety, spadek zainteresowania tym modelem aż o -12,9% w ujęciu rocznym.

4. Dacia Duster

Tuż za podium uplasowała się Dacia Duster, która nadal kusi wielu Polaków swoją lekko sportową stylistyka, ale przede wszystkim – przestronnym wnętrzem. Warto podkreślić, że ten model awansował z jedenastego miejsca, jakie zajmował w 2015 roku, na czwartą pozycję w 2016 roku, notując wzrost sprzedaży na poziomie 34,8% r/r (3,5 tys. sztuk). Co ciekawe auto przewodzi w rankingu najbardziej awaryjnych aut.

5. Opel Corsa

Pierwszą piątkę najpopularniejszych nad Wisłą modeli zamyka kolejny samochód marki Opel. Tym razem to miejska Corsa, która w ubiegłym roku straciła nieco na popularności w Polsce, spadając z trzeciego na piąte miejsce. Warto jednak podkreślić, że niewielka różnica w sprzedaży wystąpiła między Dacią Duster (3578 sztuk) a Oplem Corsa (3513 sztuk), ale dla tego ostatniego modelu oznacza to i tak spadek sprzedaży o -20,1% r/r.

6. Toyota Auris

Kompaktowa Toyota Auris zyskała na popularności w ubiegłym roku i awansowała z ósmego miejsca na szóste. Jej sprzedaż wzrosła o 16,1% w stosunku do 2015 roku i osiągnęła poziom niemal 3,4 tys. sztuk z udziałem w rynku 2,5%.

7. Volkswagen Golf

Volkswagen nie ma ostatnio szczęścia na polskim rynku nowych samochodów. Jeszcze kilka lat temu był w ścisłej czołówce najpopularniejszych samochodów właśnie z modelem Golf, a dziś znaleźć go można dopiero w drugiej piątce zestawienia. Dodatkowo jego sprzedaż w 2016 roku była niższa o -2,5% r/r i osiągnęła poziom 3,1 tys. sztuk (udział w rynku 2,3%). 

Zobacz również:  Mercedes Concept A

8. Skoda Octavia

Skoda Octavia to model auta najchętniej nabywany przez polskie firmy, jednak klienci indywidualni już tak samo nie cenią sobie tego auta klasy kompaktowej. Warto jednak zauważyć, że w przypadku zakupów do użytku prywatnego popularność Octavii mimo wszystko rośnie. W 2016 roku ten model znalazł o 18,1% więcej nabywców niż w 2015 roku. W ubiegłym roku sprzedano ponad 3 tys. sztuk tego modelu Skody, a auto awansowało z dwunastego miejsca na ósme.

9. Opel Mokka

Na dziewiątym miejscu naszego zestawienia uplasował się crossover klasy B, podobnie jak w 2015 roku. Mowa tu o modelu Opel Mokka. Jego sprzedaż wzrosła w 2016 roku o 6%, co przełożyło się na ponad 2,9 tys. sztuk, które trafiły do Polaków i na udział w rynku na poziomie 2,2%.

10. Hyundai Tucson

Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych w Polsce samochodów zamyka kompaktowy SUV, który w ubiegłym roku zrobił zawrotną karierę nad Wisłą. Jego sprzedaż wzrosła o rekordowe 286,8% r/r (2,9 tys. sztuk), a sam model południowokoreańskiego koncernu awansował w zestawieniu najpopularniejszych auta aż o 39 pozycji. Wszystko wskazuje na to, że Polacy pokochali po prostu ten samochód. Czy to trwały trend, zobaczymy już na koniec 2017 roku.

Całe zestawienie dwudziestu najpopularniejszych modeli nowych samochodów w 2016 roku wygląda następująco:

Źródło: PZPM

Kto stanie się liderem 2017 roku? Kto awansuje, a jakie modele zyskają na popularności? Tego dowiemy się za kilka miesięcy. Na razie największym wygranym wydaje się marka Opel, która ma aż trzy modele w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych nad Wisłą aut.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły