październik 2, 2022
Aktualności

Jakie samochody kupują Polacy?

Polski rynek samochodów zarówno używanych, jak i nowych, wykazuje tendencję wzrostową od co najmniej kilkunastu miesięcy. Polacy chętnie odwiedzają salony różnych producentów, ale mają również swoje ulubione modele, które kupują najchętniej. Przygotowaliśmy zestawienie takich najpopularniejszych nad Wisłą aut.

W lipcu 2017 roku nasi rodacy kupili ponad 36,8 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 17,8% więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku i był to już 28 miesiąc z rzędu, gdy wzrost sprzedaży osiągnął dwucyfrową dynamikę. W lipcu 2017 roku według PZPM Polacy najchętniej kupowali auta marki Skoda, Toyota i Volkswagen (źródło: ). A jak to wyglądało w całym 2016 roku? W Polsce w ubiegłym roku kupiono ponad 416 tys. nowych samochodów, co oznacza wzrost o 17,2% w stosunku do 2015 roku, z czego klienci indywidualni nabyli 134,4 tys. sztuk aut, czyli o 8,8% więcej w ujęciu rocznym (źródło: http://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-samochody-osobowe-i-dostawcze/Rok-2016/Grudzien-2016r/Pierwsze-rejestracje-samochodow-osobowych-i-dostawczych-o-DMC-3-5t-XII-2016r).

Źródło: PZPM

– Polacy kupują coraz więcej samochodów, także nowych, ze względu na coraz łatwiejsze finansowanie takich transakcji. Wiele tego rodzaju zakupów dokonywanych jest ze wsparciem kredytu samochodowego. To o wiele tańsze rozwiązanie niż na przykład pożyczka gotówkowa, a pieniądze można wykorzystać nie tylko na nabycie samochodu osobowego, ale również na innego rodzaju pojazdy – mówi specjalista Inbank Polska. – Warto jednak pamiętać, że często kredyty samochodowe zabezpieczane są na pojeździe, co może potem utrudniać jego szybką sprzedaż. Na szczęście na rynku można znaleźć już kredyty bez zabezpieczenia, jak w naszym banku, co zwiększa elastyczność dysponowania zakupionym autem – dodaje przedstawiciel Inbank Polska.

Sprawdźmy teraz, jakie samochody kupowali najczęściej Polacy w 2016 roku. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, zestawiając wyniki sprzedaży, wyliczył, że są to następujące modele:

1. Opel Astra

Wśród polskich klientów indywidualnych salonów, prowadzonych przez dealerów, zdecydowanie największą popularnością cieszy się kompaktowy Opel Astra, który jeszcze w 2015 roku był na trzeciej pozycji wśród najpopularniejszych modeli nad Wisłą. W ubiegłym roku sprzedano ponad 5,8 tys. sztuk samochodów Opel Astra (o 51,6% więcej niż w 2015 roku), a ich udział w rynku wyniósł 4,4%.

Zobacz również:  Imperia GP

2. Toyota Yaris

Mała, miejska Toyota Yaris ma w Polsce nieustannie wielu zwolenników. Nic dziwnego, ten samochód niewiele pali, a dodatkowo łatwo znaleźć dla niego miejsce parkingowe w zatłoczonym mieście. W 2016 roku, podobnie jak rok wcześniej, Yaris była wiceliderem polskiego rynku nowych aut z udziałem w całkowitej sprzedaży 4,1% (5,4 tys. sztuk).

3. Skoda Fabia

Miejska Skoda Fabia ciągle pozostaje w czołówce najpopularniejszych wśród Polaków samochodów, chociaż straciła pozycję lidera, jakim była jeszcze w 2015 roku. W 2016 roku prawie 4,6 tys. naszych rodaków uznało ten model auta za najbardziej dla nich odpowiedni, a udział Skody Fabii w rynku wyniósł 3,4%. To niestety, spadek zainteresowania tym modelem aż o -12,9% w ujęciu rocznym.

4. Dacia Duster

Tuż za podium uplasowała się Dacia Duster, która nadal kusi wielu Polaków swoją lekko sportową stylistyka, ale przede wszystkim – przestronnym wnętrzem. Warto podkreślić, że ten model awansował z jedenastego miejsca, jakie zajmował w 2015 roku, na czwartą pozycję w 2016 roku, notując wzrost sprzedaży na poziomie 34,8% r/r (3,5 tys. sztuk). Co ciekawe auto przewodzi w rankingu najbardziej awaryjnych aut.

5. Opel Corsa

Pierwszą piątkę najpopularniejszych nad Wisłą modeli zamyka kolejny samochód marki Opel. Tym razem to miejska Corsa, która w ubiegłym roku straciła nieco na popularności w Polsce, spadając z trzeciego na piąte miejsce. Warto jednak podkreślić, że niewielka różnica w sprzedaży wystąpiła między Dacią Duster (3578 sztuk) a Oplem Corsa (3513 sztuk), ale dla tego ostatniego modelu oznacza to i tak spadek sprzedaży o -20,1% r/r.

6. Toyota Auris

Kompaktowa Toyota Auris zyskała na popularności w ubiegłym roku i awansowała z ósmego miejsca na szóste. Jej sprzedaż wzrosła o 16,1% w stosunku do 2015 roku i osiągnęła poziom niemal 3,4 tys. sztuk z udziałem w rynku 2,5%.

7. Volkswagen Golf

Volkswagen nie ma ostatnio szczęścia na polskim rynku nowych samochodów. Jeszcze kilka lat temu był w ścisłej czołówce najpopularniejszych samochodów właśnie z modelem Golf, a dziś znaleźć go można dopiero w drugiej piątce zestawienia. Dodatkowo jego sprzedaż w 2016 roku była niższa o -2,5% r/r i osiągnęła poziom 3,1 tys. sztuk (udział w rynku 2,3%). 

Zobacz również:  Porsche 911 Rothmans

8. Skoda Octavia

Skoda Octavia to model auta najchętniej nabywany przez polskie firmy, jednak klienci indywidualni już tak samo nie cenią sobie tego auta klasy kompaktowej. Warto jednak zauważyć, że w przypadku zakupów do użytku prywatnego popularność Octavii mimo wszystko rośnie. W 2016 roku ten model znalazł o 18,1% więcej nabywców niż w 2015 roku. W ubiegłym roku sprzedano ponad 3 tys. sztuk tego modelu Skody, a auto awansowało z dwunastego miejsca na ósme.

9. Opel Mokka

Na dziewiątym miejscu naszego zestawienia uplasował się crossover klasy B, podobnie jak w 2015 roku. Mowa tu o modelu Opel Mokka. Jego sprzedaż wzrosła w 2016 roku o 6%, co przełożyło się na ponad 2,9 tys. sztuk, które trafiły do Polaków i na udział w rynku na poziomie 2,2%.

10. Hyundai Tucson

Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych w Polsce samochodów zamyka kompaktowy SUV, który w ubiegłym roku zrobił zawrotną karierę nad Wisłą. Jego sprzedaż wzrosła o rekordowe 286,8% r/r (2,9 tys. sztuk), a sam model południowokoreańskiego koncernu awansował w zestawieniu najpopularniejszych auta aż o 39 pozycji. Wszystko wskazuje na to, że Polacy pokochali po prostu ten samochód. Czy to trwały trend, zobaczymy już na koniec 2017 roku.

Całe zestawienie dwudziestu najpopularniejszych modeli nowych samochodów w 2016 roku wygląda następująco:

Źródło: PZPM

Kto stanie się liderem 2017 roku? Kto awansuje, a jakie modele zyskają na popularności? Tego dowiemy się za kilka miesięcy. Na razie największym wygranym wydaje się marka Opel, która ma aż trzy modele w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych nad Wisłą aut.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły