Aktualności

Korzyści z posiadania AC

business-861325_1920

Autocasco jest ubezpieczeniem od uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu albo jego części czy wyposażenia, które powstać może w wyniku różnych zdarzeń. Jakie są zalety posiadania AC?

Autocasco  jest ubezpieczeniem dobrowolnym, którego zakres każdy z ubezpieczycieli ustala w sposób indywidualny. Dostępne na rynku oferty w znaczący sposób różnią się od siebie, stąd też trudno jest je porównać. Ogólne Warunki Ubezpieczenia autocasco przewidują zdarzenia m.in. takie, jak

  • zderzenie pojazdu z innymi pojazdami, przedmiotami lub osobami,
  • nagłe działanie sił przyrody, czynnika termicznego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz pojazdu,
  • działanie osób trzecich,
  • zatopienie pojazdu, pożar, wybuch,
  • osmalenie
  • uszkodzenie wnętrza pojazdu przez osoby, których przewóz wymagany był potrzebą udzielenia pomocy medycznej.

Zanim wybierzemy konkretną ofertę, warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i upewnić się, że ubezpieczenie na które się zdecydujemy na pewno ochroni nas przed tym, czego obawiamy się w największym stopniu. OWU to, najprościej mówiąc, regulamin opisujący wszystkie warunki ubezpieczenia: definicje kluczowych pojęć, informacje na temat tego, kogo obejmuje ubezpieczenie, jakiego rodzaju wydarzenia, w jakich warunkach oraz jakie są wyłączenia odpowiedzialności. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia szukać powinniśmy przede wszystkim zakresu ubezpieczenia czyli tego, jakie wydarzenia i ryzyka obejmuje oraz wyłączeń odpowiedzialności – jest to nic innego, jak sytuacje, których ubezpieczenie nie przewiduje.

W OWU najczęściej spotkać można wyłączenia takie, jak:

  • szkody eksploatacyjne związane z kosztem zużywających się części,
  • wina umyślna oraz rażące niedbalstwo czyli między innymi prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu czy środków odurzających lub pozostawienie kluczyków w stacyjce,
  • szkody do jakich doszło w wyniku akcji protestacyjnych oraz działań o podobnym charakterze,
  • udział w rajdach czy wyścigach.

Warto zawczasu sprawdzić jakie sposoby likwidacji szkód będą nam przysługiwać gdy przydarzy nam się trudna sytuacja – czy będziemy mieli możliwość wyboru pomiędzy bezgotówkową naprawą w warsztacie lub na fakturę (wariant nazywany serwisowym) czy będziemy woleli otrzymać gotówkę na podstawie wyceny ubezpieczyciela.

Na autocasco warto zdecydować się szczególnie wówczas, gdy nasz pojazd ma dużą wartość i chcemy uchronić go przed nagłą utratą. Przyda nam się ono także wtedy, gdy samochód jest nam niezbędny do prowadzenia działalności. Autocasco to także rozsądne rozwiązanie, kiedy kupujemy auto na kredyt albo bierzmy go w leasing – ubezpieczenie AC jest wówczas zazwyczaj koniecznym zabezpieczeniem.

Decydując się na AC i OC w pakiecie u jednego ubezpieczyciela, bardzo często liczyć możemy na dodatkowe zniżki. Pomocny okazać może się tu kalkulator ubezpieczenia, dzięki któremu porównać będziemy mogli jak ma się oferta jednego ubezpieczyciela do oferty łączonej dwóch towarzystw ubezpieczeniowych.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły