sierpień 19, 2022
Aktualności

Rowerzyści kontra kierowcy samochodów – kto króluje na drogach?

rowerzysci-kontra-kierowcy-samochodow-kto-kroluje-na-drogach

Uczestnikami ruchu drogowego są między innymi kierowcy samochodów oraz rowerzyści. Zasadniczo, powinni oni mieć te same prawa na drodze, ale zarówno jedni, jak i drudzy mają do siebie pretensje o wymuszanie pierwszeństwa czy nieostrożną jazdę. Pomiędzy rowerzystami a kierowcami samochodów narasta konflikt. Kto zatem jest „królem szos” w Polsce?

Rower modnym środkiem transportu

Sklep rowerowy nie może narzekać na brak klientów, zwłaszcza, jeśli ma w swojej ofercie modne rowery holenderskie, cieszące się ogromnym zainteresowaniem wśród cyklistów w dużych miastach. Jazda na rowerze postrzegana jest w Polsce coraz częściej jako zdrowa alternatywa dla transportu samochodowego. Jeżdżąc na dwóch kółkach można wyrobić poszczególne partie mięśni i poprawić kondycję. Według badania z 2013 roku przeprowadzonego przez CBOS, 51 proc. Polaków deklaruje, że są rowerzystami, a 97 proc. potrafi jeździć na rowerze. Na polskich ulicach zauważamy coraz większą liczbę rowerów, zwłaszcza, kiedy warunki atmosferyczne są sprzyjające.

Rowerzyści stają się częstymi uczestnikami ruchu drogowego i mają oni takie same prawa jak kierowcy samochodów, choć ci ostatni traktują ich często jako tzw. zło konieczne.

Zobacz również:  BMW hybrydowe

Kto komu zagraża?

Mogłoby wydawać się, że kierowcy samochodów są bardziej niebezpieczni dla cyklistów, ponieważ chroni ich warstwa plastiku i blachy podczas zderzenia. Niemniej, rowerzyści często wykazują jawną nieznajomość przepisów ruchu drogowego oraz nieliczenie się z innymi kierującymi pojazdami.

Według serwisu czasnarower.pl, który w 2015 roku przeprowadził badania dotyczące zachowania rowerzystów i kierowców samochodów na drodze, 33 proc. cyklistów przejeżdża rowerem przez przejście dla pieszych, a 30 proc. jeździ chodnikiem. 13 proc. rowerzystów przyznaje, że nie sygnalizuje manewru skręcania, co prowadzi do wypadków.

Kierowcy samochodów są krytyczni wobec innych użytkowników ruchu drogowego – 67 proc. obserwuje niebezpieczne zachowania u kierowców, a 36 proc. u rowerzystów.

Każdego roku na drogach ginie kilkuset rowerzystów, a główną przyczyną zdarzeń z ich udziałem są błędy popełniane przez innych kierowców, m.in.:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • nieprawidłowy manewr skrętu,
  • niedostosowanie prędkości,
  • niezachowanie bezpiecznej odległości

Z drugiej strony, kierujący rowerami często są też poszkodowani na drogach z własnej winy, ponieważ pozostają niemalże niewidoczni po zmroku dla kierowców samochodów.

Zobacz również:  BMW M3 Track Edition

Problemem jest jazda rowerem w stanie nietrzeźwym czy bez odblaskowych elementów, które oferuje cyklistom każdy sklep rowerowy online i sklepy stacjonarne. Dobry sklep z rowerami online powinien zapewniać kompletne rowery z elementami zapewniającymi doskonałą widzialność pojazdu. Takie rowery sprzedaje m.in. sklep rowerowy rowerzysta.pl. Dzięki odblaskom nawet przy zmierzchu rowerzysta będzie widoczny z daleka przez kierowcę, który zdąży zaplanować manewr wyprzedzania w taki sposób, aby nie doszło do kolizji. Sonda przeprowadzona przez serwis Oponeo.pl pokazała, że większość, 83 proc. kierujących jednośladami jest zbyt słabo widocznych na drodze. Jeśli kierowca zbyt późno dostrzeże rowerzystę na drodze, może nie uniknąć wypadku.

Ani rowerzyści, ani kierowcy samochodów nie powinni być traktowani na drodze jak „królowie”. Każdy powinien mieć takie same prawa.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły