luty 21, 2024
Aktualności Ciekawostki

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania radia samochodowego?

_32

Obecnie radia samochodowe nie tylko odbierają stacje radiowe, ale również mogą odtwarzać muzykę i pliki DVD, a niektóre modele mają wbudowaną nawigację GPS. Przed zakupami warto więc zastanowić się jakie parametry i funkcje są dla nas najbardziej istotne. Poniżej najważniejsze kwestie, jakie należy uwzględnić.

Jaki rodzaj?

Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje radia przeznaczonego do samochodu. Modele standardowe określane są symbolem 1-DIN i mają wymiary 50x180x160mm (wysokość, szerokość, głębokość). Z kolei radio 2-DIN jest dwukrotnie wyższe, stąd potrzebuje też znacznie więcej miejsca na konsoli, ale i oferuje więcej udogodnień, jak np. wmontowany monitor, czy odtwarzacz DVD.

Najważniejsze parametry

Jedną z najbardziej istotnych kwestii podczas wybierania radia samochodowego, jeśli chodzi o jego parametry, jest niewątpliwie moc urządzenia – im większa, tym głośniej można za pomocą takiego sprzętu słuchać muzyki. Dostępne na rynku modele mają oznaczenia:

  • 4x20W,
  • 4x 40W,
  • 4x50W (moc oznaczona jest w Watach, zaś liczba 4 oznacza tu możliwość podłączenia maksymalnie 4 głośników).

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli moc wyjściowa odtwarzacza będzie wyższa od mocy głośników, radio można łatwo spalić. Nie jest też dobrze, jeśli moc głośników znacznie przewyższać będzie moc wyjściową odtwarzacza, ponieważ wtedy pełnia możliwości zamontowanego w aucie systemu audio nie będzie wykorzystana.

Wygodne funkcje

System RDS to obecnie standard w radiach samochodowych. Umożliwia on automatyczne dostrajanie częstotliwości wybranej stacji podczas jazdy, a ponadto wyświetla informacje dotyczące programu, jak nazwa stacji radiowej, numer telefonu do redakcji, czy tytuł aktualnie odtwarzanej piosenki. Równie często stosowanym rozwiązaniem jest automatyczne wyszukiwanie stacji.

333526-alpine-car-stereo-receiver-cde-136bt

Podczas poszukiwania radia samochodowego warto wziąć pod uwagę również oferowane funkcje dodatkowe, które będą praktycznym udogodnieniem dla kierowcy. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest Blueooth pozwalający na wykorzystanie odbiornika jako zestawu głośnomówiącego do telefonu – w ten sposób wiele osób uniknie nie tylko mandatów, ale też groźnych sytuacji na drodze. W przypadku modelu 2-DIN można też wybrać model z nawigacją GPS.

Złącza

Radia samochodowe mogą mieć kilka dotykowych złączy, dzięki którym możliwe będzie podłączenie innego sprzętu. Przykładowo gniazdo AUX pozwala podłączyć smartfony i iPody, a także odtwarzacze mp3. Z kolei port USB przyda się w sytuacji, kiedy zechcemy odtworzyć muzykę z pendrive’a. Wśród dostępnych modeli odtwarzaczy znaleźć można i takie ze slotem na kartę pamięci.

1

Mogłoby się wydawać, że im więcej takich złączy, tym lepiej, jednak warto zastanowić się czy naprawdę potrzebujemy każdego z nich. Jeśli zależy nam na dobrej jakości dźwięku i słuchaniu stacji radiowych podczas podróży, być może nie ma sensu wydawać pieniędzy na model o mocy 4x50W i z wyjściem do subwoofera. Dobrym rozwiązaniem będzie też skorzystanie z porównywarki cen, np. idealo, aby znaleźć sklep z najlepszą ofertą.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły