Ciekawostki Aktualności

Nie kupuj używanego auta, dopóki nie sprawdzisz…

Zakup auta to zazwyczaj duży wydatek. Aby mieć poczucie, że dobrze wydatkujemy pieniądze, powinniśmy dokładnie sprawdzić stan techniczny kupowanego samochodu przed dokonaniem zakupu. Znacząco pomóc może nam w tym diagnostyka komputerowa samochodu.

Co sprawdzić przez zakupem używanego samochodu?

Często zastanawiamy się na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego samochodu, aby uchronić się przed oszustwem ze strony sprzedającego. Niestety, sami jesteśmy w stanie sprawdzić jedynie najbardziej podstawowe kwestie, a i tak nie zyskujemy pewności, że coś nie zostało sprytnie zamaskowane, ale nasz brak doświadczenia w temacie nie pozwolił na wykrycie oszustwa. Najlepszym rozwiązaniem jest diagnostyka komputerowa samochodu. Sprawdzenie auta przed zakupem w warsztacie samochodowym pozwoli m.in. na poznanie wielu parametrów samochodu, jakie osiąga on podczas jazdy, np. temperaturę, wskaźniki, czasy wtrysków czy też ciśnienie doładowania. Wszystko to stanowi o stanie technicznym samochodu oraz o poziomie bezpieczeństwa poruszania się zakupionym autem.

Najczęstsze oszustwa handlarzy samochodów używanych

Do najczęstszych oszustw handlarzy samochodowych, które możemy wykryć dzięki wykonaniu diagnostyki komputerowej samochodu, należą np.:

  • cofanie przebiegu,
  • ukrywanie awarii układu ABS poprzez podpinanie kontrolki ABS znajdującej się na desce rozdzielczej pod zasilanie kontrolki dla ciśnienia oleju,
  • ukrywanie braku filtra cząstek stałych (DPF) poprzez zastosowanie emulatorów DPF,
  • ukrywanie braku katalizatora trójdrożnego poprzez zastosowanie emulatorów sond lambda.

Diagnostyka komputerowa samochodu – koszt

Kompleksowa diagnostyka komputerowa samochodu wykonana w przeciętnym warsztacie samochodowym to koszt rzędu 50-100 zł. Zdecydowanie warto więc pokusić się o skorzystanie z usługi diagnostyki komputerowej samochodu, która może uchronić nas przed przyszłymi dużo większymi wydatkami, związanymi z koniecznością wymiany wadliwych części samochodowych.

Diagnostyka komputerowa samochodu – gdzie wykonać?

Profesjonalną diagnostykę komputerową samochodu można wykonać w wielu zakładach mechanicznych, np. w warsztacie Macar Service, który świadczy usługi na terenie Śląska od 2007 roku. Oprócz dobrej jakości sprzętu posiadanego przez zakład, istotne znaczenie ma również wiedza i doświadczenie mechanika samochodowego. Może bowiem okazać się, że nieuczciwy handlarz dokona np. wymiany głównego komputera w samochodzie lub w miejscu kontrolerów poduszek powietrznych zamontuje odpowiednio dopasowane rezystory. Takich sztuczek diagnostyka komputerowa samochodu nie wykaże, ale może je spostrzec wprawne oko doświadczonego mechanika.

Bezpieczeństwo jazdy jest rzeczą bezcenną. Zanim zdecydujemy się na zakup używanego auta od nieznanej nam osoby, warto oddać go w ręce ekspertów, którzy dzięki diagnostyce komputerowej samochodu szczegółowo sprawdzą jego stan techniczny.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły