czerwiec 14, 2024
Aktualności Artykuły

Nokian Tyres przeciw agresji – fińska odpowiedź na wojnę w Ukrainie

Finowie to bardzo pragmatyczny naród. Nic dziwnego, że od kilku lat przodują w rankingu najszczęśliwszych krajów świata. Obywatele Finlandii skupiają się przede wszystkim na swoim życiu i czerpią z niego radość, ale jednocześnie nie odwracają wzroku, gdy komuś w pobliżu dzieje się krzywda. Reakcja fińskiego giganta motoryzacyjnego – Nokian Tyres – na rosyjską agresję na Ukrainę nie powinna zatem nikogo dziwić. Jakie kroki podjęła fińska korporacja w ostatnich tygodniach wobec wojny dziejącej się za naszą wschodnią granicą?

Nokian Tyres to jeden z największych producentów opon na świecie. To właśnie ta marka jako pierwsza w latach trzydziestych dwudziestego wieku stworzyła debiutancki model opony zimowej. W ciągu kolejnych dekad technologia produkcji skandynawskiego ogumienia była cały czas udoskonalana, a firma podbijała serca kierowców na całym świecie. Ważnym rynkiem dla marki Nokian Tyres był także rynek rosyjski, jednak w związku z inwazją dokonaną na Ukrainę zimą tego roku, przedsiębiorstwo wyraźnie zaktualizowało swoje plany inwestycyjne.

Poszanowanie sankcji europejskich

Jako że Finlandia jest członkiem Unii Europejskiej, współtworzy sankcje nałożone na Rosję przez Komisję Europejską. Nokian Tyres już w jednym z pierwszych komunikatów poinformował, że zamierza w 100% respektować wypracowane przepisy i przeniósł produkcję wybranych kluczowych linii produkcyjnych z Rosji do Finlandii i USA. Ponadto zespół zarządzania kryzysowego przedsiębiorstwa podkreślił, że wszystkie ciężkie opony produkowane przez Nokian Tyres są projektowane i wytwarzane w Finlandii, a ogumienie do ciężarówek i autobusów produkowane jest na terenie Unii Europejskiej.

Nokian Tyres bezterminowo wstrzymał inwestycje na terenie Rosji oraz nie transportuje do tego kraju ogumienia z zagranicznych fabryk. Manufaktury, które jeszcze funkcjonują na terenie Federacji Rosyjskiej, wytwarzają wyłącznie opony do samochodów osobowych i kontynuacja działalności w tym zakresie ma zapewnić utrzymanie kontroli nad produkcją. Firma zastrzega jednocześnie, że ani armia rosyjska, ani rosyjski rząd nigdy nie byli klientami przedsiębiorstwa.

Wsparcie dla Ukrainy

Działania fińskiego przedsiębiorstwa skupiają się nie tylko na ograniczeniu interesów na terenie Federacji Rosyjskiej, ale także na wsparciu poszkodowanego narodu ukraińskiego. W tym celu na początku marca firma przekazała 100 tysięcy euro na UNICEF w celu pomocy ukraińskim dzieciom dotkniętym wojną. Poza tym marka pozostaje w stałym kontakcie z dwudziestoma ukraińskimi pracownikami, skupiając się na zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno im, jak i ich rodzinom.

Skandynawowie doskonale zdają sobie sprawę z faktu, jak wielką siłę ma społeczna odpowiedzialność biznesu. To nie pierwszy przypadek, w którym Nokian Tyres angażuje się w sprawy ważne dla naszej planety. Już od kilku lat firma dąży do możliwie jak największej redukcji emisji zanieczyszczeń podczas produkcji ogumienia oraz inwestuje w technologie związane z recyklingiem i wykorzystaniem materiałów odnawialnych. Nokian Tyres może stanowić zatem wzór dla innych przedsiębiorstw działających w segmencie auto-moto. W ciągu najbliższych kilku lat fiński producent zamierza przedstawić oponę koncepcyjną wykonaną wyłącznie z  recyklingu i materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych. Działania wspierające Ukrainę to zatem kolejny krok w realizacji filozofii firmy, opartej na bezpieczeństwie, poszanowania świata i nowoczesnych technologiach.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły