kwiecień 21, 2024
Artykuły

Historia samochodu – jak sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN?

Zakup samochodu używanego zawsze może nieść ze sobą ryzyko, że trafimy na auto w złym stanie. Sprzedający może chcieć podstępnie ukryć przed nami pewne wady pojazdu aby otrzymać za niego jak najwyższą kwotę. Po kupnie auta może też okazać się, że samochód pochodzi z nielegalnego źródła lub wymaga od nas istotnych nakładów finansowych. Na szczęście i przed tym można się zabezpieczyć. Aby ustrzec się przed nieświadomym kupnem samochodu pochodzącego z kradzieży warto skorzystać z danych zawartych w numerze VIN – i to jeszcze przed podpisaniem umowy. Eksperci radzą: nie daj się oszukać i zanim zdecydujesz się na zakup samochodu z drugiej ręki, sprawdź historię auta!

Sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem – dlaczego jest tak ważne?

Przed zakupem auta używanego większość nabywców sprawdza stan techniczny pojazdu. Jednakże niewielu kupców pamięta o tym, że równie ważne jest zweryfikowanie legalności jego pochodzenia. W naszym społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że w przypadku nieświadomego nabycia kradzionego samochodu prawo będzie po stronie kupującego. Prawda jest jednak zupełnie inna: nawet jeżeli nieświadomie staniemy się właścicielami pojazdu pochodzącego z kradzieży, możemy wpaść w niemałe kłopoty. Jeśli zatrzyma nas drogówka i podczas kontroli okaże się, że samochód pochodzi z czarnego rynku, możemy zostać skazani za działanie w złej wierze i paserstwo. W takim przypadku zostaniemy pozbawieni pojazdu, a zwrotu pieniędzy od nieuczciwego handlarza możemy ubiegać się na drodze postępowania sądowego – po stronie kupującego leży bowiem obowiązek upewnienia się, że samochód nie był kradziony. Aby zapobiec późniejszym problemom wynikającym z nabycia skradzionego auta, do pełni naszego bezpieczeństwa potrzebujemy wiedzy czy pojazd pochodzi z legalnego źródła. Dlatego dla pewności, że nie kupujemy kota w worku, warto przed podpisaniem umowy sprawdzić zarówno handlarza, jak i oferowany przez niego samochód.

Historia pojazdu – wszystkie ważne informacje o aucie używanym

Historia pojazdu może dostarczyć nam wiele istotnych informacji o samochodzie. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze mogą pomóc w ocenie stanu technicznego auta, jak również potwierdzeniu wiarygodności sprzedawcy. Sprawdzając historię pojazdu upewnisz się, że samochód nie był kradziony, poznasz też dane o liczbie poprzednich właścicieli. Poznanie historii auta pozwoli ci uniknąć późniejszych problemów, których mogłoby przysporzyć nieświadome nabycie samochodu z czarnego rynku.

Czym jest i co ukrywa numer VIN samochodu?

Aby sprawdzić historię pojazdu musisz znać jego numer VIN. Każdy samochód dopuszczony do ruchu w Polsce posiada numer VIN, nadany mu przez producenta w celu identyfikacji. VIN to skrót od angielskiego zwrotu Vehicle Identification Number, co w wolnym tłumaczeniu oznacza numer identyfikujący pojazd. Czasami nazywa się go także numerem nadwozia. Numerem VIN oznaczane są nie tylko samochody osobowe. Posiadają go także wszystkie inne typy pojazdów: motocykle, motorowery, samochody ciężarowe, autobusy, a nawet przyczepy. Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków – liter i cyfr, z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Ciąg znaków definiuje kod producenta, a także kraj pochodzenia pojazdu, model, datę produkcji oraz numer seryjny. Numer VIN jest unikalny, niepowtarzalny – nie ma dwóch samochodów z takim samym numerem VIN, przez co łatwo można zidentyfikować konkretny pojazd. Numer VIN najłatwiej znaleźć na tabliczce znamionowej znajdującej się na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta. Taki numer jest także umieszczony w dowodzie rejestracyjnym samochodu – w polu oznaczonym literą „E”. Kupując auto używane koniecznie sprawdź, czy numer VIN z dowodu zgadza się z numerem znajdującym się na poszczególnych elementach pojazdu!

Jak za darmo sprawdzić historię auta po VIN-ie?

Jeśli zamierzasz kupić auto używane i chcesz upewnić się, że samochód nie ma za sobą „trudnej przeszłości”, możesz skorzystać z usługi zweryfikowania historii pojazdu po numerze VIN. Sprawdzenie historii pojazdu po VIN-ie można zrobić za darmo na stronie historiaszkod.pl – historia pojazdu po VIN. Płacisz tylko wtedy, gdy zechcesz poznać szczegółowe, kompletne informacje o szkodach – dostaniesz je wówczas w formie specjalnie utworzonego raportu z rozkodowania VIN, zawierającego precyzyjne, konkretne dane. Aby sprawdzić historię auta po VIN-i wystarczy pobrać numer VIN pojazdu z ogłoszenia lub od sprzedającego, wprowadzić go w odpowiednim polu i kliknąć przycisk „SPRAWDZAM”. Informacje otrzymasz natychmiast, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemności i nieoczekiwanych problemów.

W szczegółowej historii pojazdu po VIN znajdziesz między innymi:

  • zapis historii pojazdu w ujęciu chronologicznym,
  • stany licznika z badań technicznych,
  • daty i wartość szkód komunikacyjnych,
  • kraje występowania szkód,
  • dokładne miejsca uszkodzeń,
  • informacje o szkodzie całkowitej.

Serwis korzysta z największej bazy szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA. Informacje dostępne są 24/7.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły