marzec 5, 2024
Aktualności Ciekawostki

Ogłoszeń na pęczki, a kupienie używanego auta to nadal problem

Chyba każdy, kto miał już okazję szukać dla siebie używanego auta, zdaje sobie sprawę, że to nie takie proste. Chociaż w internecie bez problemu znajdziemy dziesiątki tysięcy ofert, to wybranie dobrego pojazdu nadal jest wyzwaniem. O czym powinniśmy pamiętać?

W samym 2016 roku Polacy zarejestrowali 91 tysięcy samochodów używanych. To najwyższy wynik od 2004 roku. Ma to głównie przyczynę w podwyższeniu stawki akcyzy, ponieważ do Polski sprowadzane są głównie pojazdy starsze. Średni wiek importowanego auta osobowego to 12 lat.

Większość kupujących w poszukiwaniach kieruje się głównie ceną. Poszukujemy zwykle samochodów kosztujących od 10 do 20 tysięcy złotych, dlatego też, siłą rzeczy, nie mogą być to auta nowsze, które są bezpieczniejsze, wygodniejsze, bardziej ekologiczne.

Jak nie dać się nabić w butelkę?

Chociaż ofert jest mnóstwo, to tylko niektóre z nich są warte uwagi. Nagminnie sprzedawane są auta z przekręconymi licznikami, a także po wypadkach, które zostały doprowadzone do stanu dyskusyjnej używalności. Są to często pojazdy, które w ogóle nie powinny wyjechać na drogi, dlatego kupując je, narażamy siebie i naszych bliskich na niebezpieczeństwo.

Aby nie zostać oszukanym, gdy poszukiwane są używane samochody w Warszawie czy w innym mieście, powinniśmy przede wszystkim wyleczyć się z okazyjnych zakupów. Niska cena i sprzedający naciskający na szybkie zawarcie transakcji nie wróżą niczego dobrego. Także lepiej zrezygnować z dalekich podróży w celu zobaczenia auta na drugim końcu Polski i poszukiwać czegoś dobrego w okolicy.

Zawsze dokładnie sprawdź stan auta

Oczywiście, koniecznie trzeba wybrać się na jazdę testową i nasłuchiwać, jak auto pracuje. Należy sprawdzić lakier, zajrzeć do silnika i bagażnika, ponieważ możemy znaleźć w nim ślady spawów. Także wszystkie elementy plastikowe powinny być dobrze spasowane. To tylko parę spraw, dlatego najlepiej wybrać się na oględziny z osobą, która zna się na rzeczy. Można też wynająć firmy, które zajmują się sprawdzaniem aut za opłatą.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły