Aktualności Ciekawostki

Czym się kierować, wybierając rachunek bankowy?

Pracujesz, zarabiasz i chcesz, aby twoje wynagrodzenie wpływało na rachunek bankowy? Zanim założysz taki, dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, porównując oferty banków w tym zakresie.

Nie musisz zawodowo zajmować się finansami, aby wiedzieć, że w ofercie banków znajduje się mnóstwo rachunków bankowych. Czy wiesz, jak korzystnie wybrać taki dla siebie? Jeżeli dotychczas nie korzystałeś z rachunku bankowego, to możesz mieć sporo wątpliwości. Rozwiej je, korzystając z poniższych wskazówek.

Opłaty – ile będzie cię kosztować rachunek bankowy?

Dziś banki nie pobierają opłat za otwarcie rachunku bankowego. Nie oznacza to jednak, że pozostałe usługi również są bezpłatne. W pierwszej kolejności musisz zatem sprawdzić, ile zapłacisz za:

  • prowadzenie rachunku bankowego,
  • obsługę karty płatniczej, jeżeli będziesz chciał taką posiadać (dzięki niej wypłacisz pieniądze z bankomatu).

Mimo że banki starają się przygotować naprawdę atrakcyjne oferty dla swoich klientów, to jednak nie zawsze rezygnują z opłat. Jeżeli masz płacić, to sprawdź, czy kosztów nie da się uniknąć. Często jest to możliwe. Przykładowo w tym zestawieniu: https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych znajdziesz co najmniej kilka rachunków bankowych, w przypadku których bank nie naliczy klientowi opłaty za prowadzenie rachunku, jeżeli rachunek zostanie co miesiąc zasilony z góry określoną kwotą.

Jeżeli chodzi o opłaty, to pamiętaj, że bank może takie naliczać również za przelewy. Dobrze zorientować się, ile będzie cię kosztować wydanie dyspozycji przelewu.

Czy rachunek jest oprocentowany?

W rankingu rachunków bankowych, który znajdziesz tutaj: https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych, znajdują się zarówno oprocentowane, jak i nieoprocentowane rachunki bankowe. Tych drugich jest znacznie więcej. Jeżeli bardzo zależy ci na tym, aby twoje pieniądze zarabiały, to możesz poszukać atrakcyjnej oferty dla siebie wśród rachunków oprocentowanych, możesz również zdecydować się na dodatkowy rachunek – rachunek oszczędnościowy. Druga opcja może być dla ciebie korzystniejsza – w przypadku rachunków oprocentowanych banki częściej naliczają koszty za podstawowe operacje.

Liczba oddziałów i placówek banku

Możesz szukać banku w pobliżu miejsca zamieszkania, ale wówczas też lista banków, z których oferty będziesz mógł skorzystać, drastycznie się skróci. Czy warto kierować się bliskością placówek? Musisz wiedzieć, że nowoczesne banki najczęściej pozwalają swoim klientom wnioskować o otwarcie innych produktów online.

Załóżmy, że skorzystasz z rankingu dostępnego pod adresem: https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych i zdecydujesz się otworzyć rachunek przeznaczony dla osób fizycznych właśnie w Idea Banku. Jeżeli będziesz zainteresowany np. pożyczką lub kredytem, to wniosek o taki będziesz mógł złożyć bez wychodzenia z domu. W efekcie ten punkt wcale nie jest tak istotny.

Dodatkowe usługi

Czy wiesz, że otwarcie rachunku bankowego może oznaczać dla ciebie otrzymanie dostępu również do dodatkowych usług? To dobra wiadomość, jeżeli lubisz nowinki. Aktualnie najczęściej banki udostępniają np. platformę z aplikacją mobilną, dają dostęp do lepiej oprocentowanych lokat bankowych lub tańszych kredytów.

Jeżeli już dziś wiesz, że w przyszłości będziesz chciał skorzystać np. z kredytu hipotecznego, to już dziś dowiedz się, czy fakt, że będziesz korzystać z wybranego rachunku bankowego pozwoli ci uzyskać np. lepsze warunki.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły