Artykuły

Przyciemnianie szyb przednich bocznych w samochodach. Dozwolone czy też nie?

Bardzo często pytacie, czy można zaciemnić przednie boczne szyby waszych samochodów. W tym tekście wyjaśniamy, jak to wygląda.

Przednie boczne szyby auta mogą mieć zaciemnione szyby do 30%. Wszystkie auta wyprodukowane po 2000 roku mają fabrycznie zaciemnione szyby właśnie do tego stopnia. Gdy otworzycie okno w samochodzie, zauważycie, że obraz za szybą jest ciemniejszy, delikatnie zielonkawy lub niebieski, w zależności od producenta. Taki poziom zaciemnienia jest dopuszczalny w Polsce dla przednich bocznych szyb.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury, szyby czołowe i przednie boczne muszą przepuszczać co najmniej 70% światła. Po zainstalowaniu folii na tylnych szybach otrzymacie atest/certyfikat.

Jakie mogą być konsekwencje przekroczenia dopuszczalnego poziomu zaciemnienia szyb? W przypadku badania technicznego po prostu go nie zaliczymy. W przypadku kontroli drogowej sytuacja może być poważniejsza. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu zaciemnienia grozi mandatem od 20 do 500 zł, a Policja może zabrać dowód rejestracyjny pojazdu. Dowód rejestracyjny zostanie zwrócony po usunięciu folii z przednich szyb, które odbijają promienie UV.

Przyciemniając szyby w FOLSZYB zawsze otrzymujesz:

  • Certyfikat na oklejone szyby (w postaci wkładki do dowodu rejestracyjnego) wydany przez Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie o numerze R43-0730-ICiMB
  • 7 lat gwarancji na folię (nie wyblaknie, nie zmieni koloru na ciemny fiolet – co pojawia się przy montażu tanich chińskich folii, zachowa wszystkie parametry jeżeli chodzi o np. odbijanie promieni UV)
  • 7 lat gwarancji na montaż (folia nie zacznie się odrywać, zahaczać, marszczyć, nie pojawią się bąble)

Na wykonanie profesjonalnego montażu zapraszamy do firmy FOLSZYB w Warszawie.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły