czerwiec 14, 2024
Ciekawostki Aktualności

Ręczne polerowanie lakieru – jak się za to zabrać?

Chcesz samodzielnie podjąć się polerowania powłoki lakierniczej swojego samochodu? Poniższy poradnik jest zatem właśnie dla Ciebie

Każdy chciałby, żeby jego samochód wyglądał w sposób nieskazitelny. Z biegiem lat niestety na lakierze pojawiają się rysy i inne niedoskonałości. Sposobem na ich usunięcie może być wykonanie korekty lakieru. Zajmują się tym specjalne studia detalingowe. Niestety ceny ich usług często są dość wysokie. Na szczęście większość prac można wykonać samemu wykonując ręczne polerowanie lakieru. Jak wykonać je krok po kroku?

Przygotowanie samochodu do ręcznego polerowania

W pierwszej kolejności przygotować nasz samochód. Jeśli samochód nie będzie dokładnie umyty przed całym procesem, może okazać się, że ręczne polerowanie lakieru przyniesie więcej szkody niż pożytku, ponieważ drobinki piasku podczas procesu polerki porysują lakier. Samochód najlepiej umyć przy pomocy dwóch wiader. W jednym należy przygotować szampon do mycia, a w drugim wodę do płukania gąbki i rękawic. Po umyciu pojazdu najlepiej jeszcze wyczyścić brud z trudno dostępnych miejsc przy pomocy glinki. Po zakończonym procesie należy cały samochód dokładnie wytrzeć najlepiej używając ręcznika z mikrofibry.

Ręczne polerowanie lakieru

Ręczne polerowanie lakieru należy rozpocząć od oklejenia delikatnych elementów listwy i uszczelki. Do ręcznego polerowania najlepiej wybrać pastę lekko- lub średnościerną. Będziemy również potrzebować specjalnej gąbki, tzw. pada. Jeśli zarysowania są delikatne wystarczy wybrać miękki, do głębszych zarysowań należy użyć pada twardego. Proces polerowania wymaga cierpliwości i nie można wykonywać go w pośpiechu. Na pad należy nałożyć niewielką ilość pasty, a następnie na polerowanej powierzchni wykonywać nim ruchy koliste i posuwiste. Ważne jest, aby nie naciskać zbyt mocno, ponieważ może to nieodwracalnie uszkodzić lakier. Po zakończeniu prac w danym miejscu nadmiar pasty należy zetrzeć ręcznikiem. Jeśli używamy grubej pasty, na zakończenie warto wykorzystać pastę delikatną dla zwiększenia efektu polerki.

Zabezpieczenie lakieru

W momencie, gdy uznamy ręczne polerowanie lakieru za zakończone warto zabezpieczyć samochód przy użyciu wosku naturalnego lub syntetycznego (sealantu). Pozwoli to ochronić lakier przed brudem, kwaśnymi deszczami czy promieniowaniem UV. Przed nałożeniem warstwy ochronnej lakier należy odtłuścić. Tak zabezpieczony samochód bez wątpienia zachowa swój wyjątkowy wygląd na dłużej.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły