październik 2, 2022
Ciekawostki Aktualności

Rodzaje pokrowców na fotele samochodowe i ich ogólna charakterystyka

Pokrowce na fotele samochodowe pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną, choć nie da się ukryć, że ich zadaniem jest także dbanie o walory estetyczne wewnątrz auta. Wyposażenie siedzeń w swoistego rodzaju “etui” sprawia, że dzięki kilku prostym krokom możemy zmienić design samochodu, który z pewnością stanie się bardziej zadbany. Większość sklepów motoryzacyjnych posiada bogatą ofertę pokrowców na fotele, które występują w wielu odmianach. Na co warto zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Podstawowe funkcje pokrowców samochodowych

Podstawową funkcją pokrowców samochodowych jest ochrona tapicerki przed różnego rodzaju zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Podczas długich podróży samochodowych fotele są narażone na działanie ostrych narzędzi, sierść naszych pupili, a nawet na żar spalanych papierosów. Nie da się ukryć, że wieloletnie użytkowanie tapicerki skutkuje wieloma plamami, odbarwieniami, a nawet dziurami. Pokrowce na fotele samochodowe to idealny sposób na zamaskowanie powstałych zniszczeń. Aktualnie producenci akcesoriów samochodowych posiadają w swojej ofercie szeroki wybór tkanin i wzorów, dzięki czemu każdy kierowca może nadać wnętrzu swojego auta wyjątkowy charakter dopasowany np. do koloru lakieru.

Rodzaje pokrowców – który wybrać?

Wbrew pozorom wybór odpowiednich pokrowców nie jest taki łatwy. Poszczególne modele różnią się od siebie w zależności od marki samochodu czy budowy foteli. Decydując się na zakup warto sugerować się kształtem oraz rozmiarem poprzednich. Siedzenia samochodowe są projektowane w różnych wariantach, dlatego pokrowce mogą składać się z kilku wariantów lub być produkowane jako całość. Dlatego warto zapoznać się z najczęściej występującymi rodzajami pokrowców.

  • pokrowce szyte na miarę – kupując pokrowiec tego rodzaju nie musimy martwić się o to,czy będzie on pasował na fotel. W tym przypadku sami możemy także wybrać materiał, który najbardziej odpowiada naszym wymaganiom, a także kolor i fakturę. Wszystkie wyżej wymienione elementy sprawiają, że wybierając pokrowce tego rodzaju, personalizujemy konkretny model wg własnych upodobań. Nie da się jednak ukryć, że za tego rodzaju udogodnienia musimy więcej zapłacić,
  • pokrowce uniwersalne – jaka sama nazwa wskazuje są to modele, które pasują do ogromnej ilości foteli samochodowych. Produkty uniwersalne są wyposażone w specjalne zamki i ściągacze, które umożliwiają dopasowanie pokrowca do konkretnego rodzaju fotela. Do ich plusów koniecznie należy zaliczyć niewygórowaną cenę, choć z drugiej strony warto wspomnieć o średniej wytrzymałości materiałów,
  • maty na fotele – są to produkty, które chronią tylko i wyłącznie siedzenia. Oprócz ochrony tapicerki, poprawiają także komfort siedzenia. Wśród dostępnych pokrowców znajdziemy także modele z wbudowanymi podgrzewaczami, które idealnie sprawdzą się zimą,
  • koszulki na siedzenia – koszulki to świetny wybór w przypadku foteli z bocznymi poduszkami powietrznymi. Jednak nie zapewniają one ochrony całej powierzchni siedzenia.

Wybór konkretnego rodzaju pokrowca na fotel jest sprawą indywidualną. Wiele zależy od tego czy zależy nam na estetyce, cenie czy jakości produktu. Niezależnie od powodu dla którego zastanawiamy się nad wyborem warto zwrócić uwagę na kilka czynników, m.in.: materiał, dopasowanie, funkcjonalność. Istotną kwestią na którą powinniśmy mieć na oku, są certyfikaty bezpieczeństwa, które są wystawiane przez Polski Instytut Motoryzacji, warto wybierać produkty z atestem.

2.4/5 - (555 votes)

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły