czerwiec 24, 2024
Aktualności Ciekawostki Tuning

Wady i zalety oklejania samochodu folią ochronną. Co trzeba wiedzieć?

Nadwozie samochodu wymaga szczególnej dbałości, gdyż jest to najbardziej reprezentacyjny element pojazdu. Karoserii poświęca się najwięcej uwagi poprzez stosowanie różnego rodzaju środków mających zapewniać zabezpieczenie lakieru. Dostępne technologie dostarczają miłośnikom aut efektywnych rozwiązań. Jednym z nich jest oklejenie samochodu folią ochronną. Niezbędne informacje na temat tego zabiegu, które poznać powinien każdy kierowca, znajdują się w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Oklejanie samochodu, a zabezpieczenie lakieru

W ochronie lakieru nadwozia auta powszechnie stosuje się woskowanie lub specjalistyczne powłoki zabezpieczające. Metody te chronią lakier przed działaniem substancji, które mogą uszkodzić jego strukturę oraz minimalizują niebezpieczeństwo utraty koloru oraz blaknięcie lakieru. Zabiegi te nie tworzą jednak warstwy ochronnej, która zabezpieczy lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak na przykład uderzenie żwiru, drobnych kamieni, owadów, zarysowaniami tworzącymi się poprzez kontakt z gałęziami, czy przed szeregiem innych czynników mogących uszkodzić powłokę lakieru. Przed konsekwencjami wspomnianych działań skutecznie zabezpieczyć karoserię może jedynie folia ochronna.

Folia do oklejania samochodu to uniwersalne narzędzie umożliwiające użycie go na każdym elemencie zarówno nadwozia, jak i we wnętrzu auta. Posiadającą niewielką grubość folia gwarantuje ochronę przed wieloma niebezpieczeństwami, które mogą naruszyć strukturę lakieru. To właśnie od tego parametru uzależniona jest jej wytrzymałość, a w konsekwencji stopień ochrony. Folie o grubości 140-150 mikrometrów to optymalny wybór. Na rynku dostępne są także folie, których grubość wynosi około 200 mikrometrów. Ten rodzaj okleiny najczęściej stosują właściciele aut terenowych, używanych w ekstremalnych warunkach.

Obszary auta oklejane folią ochronną fot. perfekcyjneauto.com

Folia na samochód tworzy dodatkową warstwę ochronną na powierzchni lakieru. Metoda ta zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników. Przyczyną tego faktu jest nie tylko zabezpieczenie karoserii, ale także pozytywne wrażenia estetyczne. Okleina samochodowa występuje w postaci bezbarwnej oraz w pełnej palecie kolorystycznej, co daje nieograniczone możliwości stylizacji nadwozia zgodnie z gustem właściciela. W dowolnym momencie można zmienić kolor auta i dodatkowo zapewnić doskonałą ochronę elementom nadwozia.

Proces oklejania samochodu. Jak to wygląda?

Wykonanie oklejenia z wykorzystaniem folii ochronnej możliwe jest na każdym pojeździe. Najbardziej popularne modele aut mogą nawet korzystać z gotowych szablonów, które gotowe są do użycia na konkretnych elementach, co ułatwia oklejanie auta folią. Jeżeli szablony nie są dostępne dla danego typu pojazdu, konieczne jest ich dopasowanie. Nie ma też konieczności zabezpieczania całego auta. Najważniejsze są takie elementy, jak maska, zderzaki, lusterka i błotniki.

Proces foliowania auta fot. perfekcyjneauto.com

Proces foliowania auta wymaga doświadczenia i wprawnej ręki. Bardzo ważne jest postępowanie zgodnie z zasadami, co gwarantuje solidne przytwierdzenie folii oraz najwyższe możliwe wskaźniki ochrony. Zanim rozpocznie się nakładanie folii na elementy nadwozia, należy bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię. Na tych częściach pojazdu, które mają zostać pokryte folią nie mogą znajdować się żadne zanieczyszczenia. Następnie powierzchnia powinna być spryskana specjalnym płynem. Na tak przygotowane elementy nakładana jest folia ochronna na samochód. Po nałożeniu technik usuwa znajdującą się pod folią ciecz i zdejmuje podkład, na którym umieszczona jest okleina. Kolejny krok, to ogrzewanie powierzchni naniesionej warstwy. W tym procesie usuwane są i wygładzane wszelkie nierówności, a folia idealnie dopasowuje się do krawędzi oklejanych elementów. Po wykonaniu tych wszystkich czynności nowo nałożona warstwa musi całkowicie wyschnąć.

Jakie są wady oklejania samochodu folią ochronną?

Wykorzystanie folii do zabezpieczenia samochodu nie jest rozwiązaniem idealnym. Technika ta ma także swoje wady. Główną z nich jest skomplikowany proces nakładania folii. Oklejanie samochodów folią to zdecydowanie zadanie dla doświadczonych specjalistów. Tylko profesjonalna usługa gwarantuje doskonały wygląd i pewną ochronę. Przede wszystkim niezwykle trudne jest przygotowanie samochodu do oklejenia. Na powierzchni nie może występować żadne zabrudzenie oraz żadna niedoskonałość, gdyż nałożenie folii natychmiast uwydatnia każdy defekt. Samodzielne próby nakładania folii mogą skończyć się porażką i niepotrzebnym poniesieniem kosztów. Korzystanie z profesjonalnych usług oczywiście również generuje koszty.

Folie do oklejania samochodów skutecznie zabezpieczają lakier przed różnymi szkodliwymi czynnikami, jednakże trzeba mieć świadomość, że ochrona ta ma ograniczony termin. Tego typu warstwa ma zdecydowanie krótszą żywotność niż lakier. Decydując się na oklejenie auta folią, wato wiedzieć, że okleina na samochód nie powinna pozostawać na powierzchni lakieru przez zbyt długi czas. Kilka lat utrzymywania tej samej folii na karoserii może powodować bardzo duże trudności w demontażu warstwy. Jeśli okres ten był zbyt długi, skończy się to może nawet odchodzeniem lakieru wraz z demontowaną folią. Zwykle okres trwałości folii na karoserii wynosi kilka lat.

Folia ochronna na samochodzie fot. perfekcyjneauto.com

Warstwa folii nigdy nie zastąpi lakieru, dlatego najlepszy efekt utrzymuje się przez krótki czas. Należy też pamiętać, że aplikacja folii na powierzchnię uszkodzoną, która zawiera defekty lub odpryski może powodować powiększenie się wady na przykład przy zdejmowaniu folii. Pod warstwą okleiny, w przypadku kiedy nałożona została ona na uszkodzony fragment karoserii, może także dochodzić do korozji. Dlatego też, jak zostało wielokrotnie podkreślone, karoseria przed nałożeniem folii ochronnej musi być w doskonałym stanie.

Pielęgnacja oklejonej karoserii. Jak o nią dbać?

W zależności od modelu oraz grubości okleiny wykazuje ona inne parametry ochronne oraz wytrzymałościowe. Folia do oklejania samochodów odporna jest na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych i skrajnych temperatur. Nałożona prawidłowo na powierzchnię poszczególnych elementów auta może służyć użytkownikom przez wiele lat. O nadwozie oklejone z wykorzystaniem folii dba się podobnie jak o każde inne auto, można zatem korzystać z myjni samochodowych. Dobrze jest używać także dedykowane preparaty, które nie tylko bezpiecznie czyszczą folię, ale także ją konserwują. Warto jednak pamiętać, że każde, nawet minimalne uszkodzenie powierzchni folii ochronnej będzie powodowało konieczność wymiany.

Regeneracja i usuwanie folii ochronnej

Okleina samochodowa nigdy nie zastąpi lakieru. Choć jest ona bardzo dobrym środkiem zapobiegającym uszkodzeniom, to jej czas przydatności jest o wiele krótszy. Wraz z postępującymi miesiącami i latami folia zacznie blaknąć i matowieć. Powierzchnię samochodu oklejonego folią warto dobrze obserwować, by w odpowiednim momencie wymienić folię na nową. Defekty w powierzchni folii muszą być usuwane natychmiastowo. Samo usunięcie folii, to również zadanie dla specjalistów. Nieumiejętne usuwanie może doprowadzić do uszkodzenia karoserii, a nawet zerwania lakieru, czego konsekwencje finansowe mogą być bardzo dotkliwe. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawanie pod stałą opieką warsztatu, który oferuje usługi oklejania samochodów.

Efekty po oklejaniu auta folią ochronną fot. perfekcyjneauto.com

Cena folii i usługi, czyli ile kosztuje oklejenie auta?

Koszty zabiegu jakim jest oklejanie folią auta uzależnione są od wyboru pakietów oferowanych przez warsztaty wykonujące foliowanie samochodu. Cena za oklejenie samochodu waha się od 1500 złotych do 5000 złotych. Najdroższe, dedykowane projekty mogą generować koszty w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Profesjonalne usługi zabezpieczania auta folią ochronną wykonuje firma Perfekcyjne Auto. W pakiecie podstawowym realizowane jest oklejenie elementów najbardziej narażonych na uszkodzenie i zarysowanie (lampy, lusterka, tylna przestrzeń bagażnika, obszar pod klamkami). Koszt tego pakietu wynosi 1500 złotych netto. Pakiet drugi, którego cena wynosi 3500 złotych netto zabezpiecza dodatkowo błotniki, zderzaki oraz 1/3 powierzchni maski. Kompletny pakiet obejmuje oklejenie elementów z poprzednich dwóch pakietów oraz dodatkowe zabezpieczenie folią całej maski, błotników i lamp, a w autach sportowych słupków i 1/3 powierzchni dachu. Koszt tego pakietu to 5000 złotych netto. Oferta firmy Perfekcyjne Auto zapewnia najwyższą jakość zabezpieczenia nadwozia przez uszkodzeniami. Więcej szczegółów na temat usług znajduje się pod adresem: http://perfekcyjneauto.com/folie-ochronne/.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. VWForum says:

    Fajnie napisany i pomocny artykuł, dużo informacji, dobry start z folią ochronną 🙂

Komentarz są wyłączone.