październik 24, 2021
Aktualności Ciekawostki

Jak wygląda obecnie ewidencja czasu pracy kierowców busa do 3,5 tony

Wśród osób zainteresowanych zagadnieniami transportu drogowego panuje obiegowa opinia, że kierowcy busów nie podlegają ewidencji czasu pracy. Nie są rozliczani za jazdę tak jak na przykład kierowcy autobusów czy też ciężarówek. Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości. Zobacz, jak wygląda obecnie ewidencja czasu pracy kierowców busa do 3,5 tony.

Według Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, kierowcą podlegającym przepisom jest zarówno osoba, która prowadzi ciężarówkę, jak i pojazd o całkowitej dopuszczalnej masie do 3,5 tony. W ustawie znajdziemy informacje o obowiązkowych przerwach w prowadzeniu pojazdu oraz  gwarantowane okresy odpoczynku kierowców, którzy są zatrudnieni na podstawie stosunku pracy, a także tych niebędących pracownikami, wykonujących przewozy regularne. Przepisy dotyczą również kierowców busów.

Czas pracy kierowcy busa

Wyjaśnijmy więc najważniejszą kwestię. Kierowca busa, czyli pojazdu do 3,5 tony zobowiązany jest do przestrzegania czasu pracy określonego w ustawie z 2004 r. o czasie pracy kierowców. Natomiast nie dotyczy go Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. O jakich różnicach mówimy?

Tachograf dla kierowcy busa – czy to obowiązek?

Kierowcy busa nie obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, które określa między innymi używanie tachografu w celu ewidencji czasu pracy kierowcy. Kierowcy busów nie muszą więc używać tachografów. Co nie oznacza, że nie obowiązuje ich czas pracy kierowcy. Niestety w tej kwestii dochodzi do znacznych nadużyć. Jeśli kierowca autobusu musi przestrzegać wymaganego czasu pracy i określonych przerw, zarówno pod groźbą poważnych konsekwencji prawnych dla pracodawcy, jak i ze względu na bezpieczeństwo przewożonych osób, tak drobni przewoźnicy naginają przepisy. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której kierowca busa wykonuje dodatkowy kurs, jeździ kolejną godzinę, bo jest to na rękę jemu (wyższe wynagrodzenie) oraz jego szefowi (łatwiejsze planowanie kursów, oszczędności na dodatkowych pracownikach). Nie ulega jednak wątpliwości, że każda firma zatrudniająca kierowców oraz samozatrudniony kierowca są zobowiązani do prowadzenia ewidencji czasu pracy.

Ewidencja czasu pracy kierowcy busa

Ewidencja czasu pracy kierowców busa – jak prowadzić?

Wspomniana ustawa o czasie pracy kierowców narzuca prowadzenie dokładniej i uporządkowanej dokumentacji, czy ewidencji czasu pracy kierowców. Jakie informacje w ramach ewidencji powinien zawrzeć pracodawca lub kierowca samozatrudniony? Są to przede wszystkim:

  • godziny pracy w określonych dniach
  • wszystkie nadgodziny oraz pełnione dyżury kierowców
  • godziny pracy wykonywanej w porze nocnej
  • godziny pracy wykonywanej w niedziele i święta oraz dni ustawowo wolne
  • nieobecności w pracy wraz z informacją o rodzaju oraz wymiarze nieobecności
  • czas pracy na terytorium krajów z określonym minimalnym wynagrodzeniem dla delegowanych pracowników.

W tym miejscu dodatkowo pojawiają się kwestie dotyczące przewozów zagranicznych – “Sprawdź ile wynosi łączny czas prowadzenia pojazdu kierowców w PL i UE – Ile godzin można być w trasie?” Jak więc widać, każdy kierowca podlega obowiązkowi ewidencji czasu pracy. Z powodu zaostrzających się przepisów warto zastanowić się, czy rozliczenie ewidencji pracy kierowców powierzyć specjalistycznym firmom, które świadczą tego typu usługi.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły