czerwiec 14, 2024
Aktualności

Samochód zastępczy z OC sprawcy? To możliwe

crash-1181707-1279x855

Czy przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy w przypadku kolizji? To jak najbardziej możliwe. Należy jednak mieć świadomość, że ubezpieczyciele niechętnie patrzą na takie roszczenia i często bazują na niewiedzy poszkodowanego.

Jeszcze kilka lat temu towarzystwa ubezpieczeniowe stały na stanowisku, że samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje jedynie poszkodowanym, których uszkodzony pojazd był wykorzystywany do działalności gospodarczej. Wszystko zmieniło orzeczenie Sądu Najwyższego, które znacznie rozszerzyło krąg osób, mogących korzystać z auta zastępczego. Przy okazji należy od razu zauważyć, że holowanie uszkodzonego auta również przysługuje z OC sprawcy, ale koszt nie może przekraczać średniej ceny za taką usługę na lokalnym rynku. Poszkodowany musi bowiem minimalizować koszty, według obowiązującego obecnie prawa.

Dla kogo samochód zastępczy z OC sprawczy?

Uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 roku nie pozostawia złudzeń dla ubezpieczycieli: samochód zastępczy, opłacony z OC sprawcy, przysługuje każdemu właścicielowi auta uszkodzonego w czasie kolizji bez względu na to, czy pojazd był używany do celów służbowych, czy prywatnych. Nie ma również znaczenia kwestia trudności dostępu do komunikacji miejskiej, która wcześniej była brana pod uwagę, gdy poszkodowany ubiegał się o auto zastępcze, a nie prowadził firmy. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciele nie zapłacą raczej za samochód rezerwowy, gdy poszkodowany posiada drugi pojazd.

Jakie auto zastępcze wynająć i na jak długo?

Należy zwrócić uwagę na to, jaki samochód zastępczy wynajmujemy, żeby nie mieć dodatkowych problemów z towarzystwem ubezpieczeniowym. Większość z nich żąda, żeby wynajmowane auto było tej samej lub podobnej klasy, jak rozbity pojazd. To jednak nie wszystko. Ważne są również stawki, jakie należy zapłacić wypożyczalni. Przyjmuje się, że nie mogą być wyższe niż średni koszt za wynajem auta na danym, lokalnym rynku. Wiele wypożyczalni specjalizuje się w oferowaniu samochodów poszkodowanym w kolizjach i posiada duże doświadczenie w tym zakresie, dlatego klient może liczyć na doradztwo w zakresie warunków wynajęcia auta z OC sprawcy.

Pojazd zastępczy przysługuje od dnia zaistnienia szkody do dnia odbioru auta po naprawie z warsztatu. W przypadku szkody całkowitej, ubezpieczyciele twierdzą, że auto zastępcze przysługuje do chwili wypłacenia odszkodowania, ale Sąd Najwyższy uznał, że można ten czas przedłużyć do chwili zakupu kolejnego samochodu.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły