grudzień 6, 2023
Aktualności

Stal czy aluminium – jakie felgi na zimę?

Zwykle nadejście zimy kojarzymy z koniecznością wymiany opon. To podstawowa czynność, jaką powinno się wykonać, jednak nie można zapominać o felgach, na których zamontowane są gumy. Coraz częściej spotykane obręcze aluminiowe to doskonała ozdoba samochodu. Ale czy sprawdzą się o każdej porze roku?

Felgi stalowe

Podstawowym wyposażeniem niemal każdego samochodu, jaki opuszcza salon sprzedaży, są felgi stalowe. Na nie nakładane są opony, a dla zachowania odpowiedniej estetyki pojazdu, często mocuje się kołpaki, czyli wykończenia przedniej strony kół. Felgi stalowe, mimo iż nie zachwycają wyglądem, są jednak wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia.

Stal to również atrakcyjna cena. Modele te są zdecydowanie tańsze od ich odpowiedników aluminiowych i bardziej uniwersalne, o czym powiemy później. Warto jednak pamiętać, aby decydować się na dobrej jakości nowe felgi, niezależnie z jakiego materiału są wykonane. Pożyczki pozabankowe pomogą wam w zakupie nowego kompletu, który posłuży z pewnością przez co najmniej kilka sezonów.

Felgi aluminiowe

Młodszym rodzeństwem obręczy stalowych są felgi aluminiowe. Zyskują zwolenników wśród osób, które cenią sobie estetykę pojazdu i możliwość dopasowania felg do wyglądu auta. Różnorodność kolorystyki i wzorów sprawia, że doskonale sprawdzą się w przypadku samochodów miejskich, limuzyn oraz modeli sportowych. Koszt zakupu kompletu felg aluminiowych to spory wydatek, jeśli jednak chcecie zadbać o niepowtarzalny wygląd auta, zdecydujcie się na to rozwiązanie. W sfinansowaniu kosztów pomocne będą pożyczki pozabankowe.

Felgi aluminiowe, co warto podkreślić, wykonane są z lekkiego stopu metalu, cechują się zatem mniejszą wagą niż ich odpowiedniki stalowe. Produkowane są w różnorodnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dopasujecie je do swojego auta. Warto także pamiętać o zabezpieczeniu antykradzieżowym, ponieważ często padają łupem złodziei. Wystarczą specjalne nakrętki, które można zdjąć jedynie dedykowanym kluczem.

Co wybrać?

Okres zimowy to specyficzna pora, nie tylko ze względu na duże różnice temperatur, ale przede wszystkim z uwagi na trudne warunki drogowe. Warto o tym pamiętać, decydując się na wybór felg, przeznaczonych na tę porę roku. W tym zakresie najlepszym rozwiązaniem są felgi stalowe, które jak wspomnieliśmy wcześniej, charakteryzuje duży uniwersalizm. Sprawdzą się zarówno podczas upalnego lata, jak i mroźnej zimy.

Felgi aluminiowe z kolei, z racji materiału, z jakiego są zrobione, narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy lekki poślizg, uderzenie w krawężnik, aby skrzywić obręcz, co skutecznie utrudni lub nawet uniemożliwi dalszą jazdę. Felgi stalowe można łatwo naprawić, a koszt usługi jest niewielki, dlatego też na śliską nawierzchnię nadają się zdecydowanie lepiej.

Okres zimowy wymaga odpowiedniego przygotowania samochodu. Pamiętajcie o wymianie opon, ale weźcie pod uwagę także kwestię felg. Warto zadbać o dwa komplety obręczy – aluminiowych i stalowych. Pierwsze doskonale sprawdzą się latem, uzupełniając elegancki wygląd auta, drugie natomiast są doskonałym rozwiązaniem na sezon zimowy, zapewniając bezpieczną jazdę. W zakupie dwóch kompletów felg pomogą wam pożyczki pozabankowe, które spłacicie w dogodnych, miesięcznych ratach.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły