grudzień 5, 2022
Ciekawostki

Ubezpieczenia auta na wszelki wypadek

ubezpieczenie-auta

Każdy kierowca z pewnością dobrze zdaje sobie sprawę,  że aby jeździć po polskich drogach swoim autem zgodnie z obowiązującym prawem niezbędne jest posiadanie dokumentu, który umożliwia to. Jest to tzw. prawo jazdy. Jednakże oprócz tego potrzebne jest również posiadanie ważnego przeglądu swojego auta oraz wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia oc,  którego  wysokość zależna jest między innymi od daty produkcji samochodu, jego pojemności  silnika oraz chociażby od stażu bezkolizyjnej jazdy samego ubezpieczającego liczonej w latach.

Czym jest ubezpieczenie oc?

Polisa oc gwarantuje nam, że w przypadku ewentualnej kolizji, gdzie po jednym z tych zdarzeń ucierpi nasz samochód, a wypadek wyniknie nie z naszej winy, ubezpieczyciel osoby, która spowodowała jedną z powyżej wymienionych sytuacji, pokryje wszelkie koszty naprawy zniszczonego pojazdu i nie będziemy musieli płacić ani złotówki z własnej kieszeni. Jeżeli natomiast to my sami spowodujemy bezpośrednio swoim niewłaściwym zachowaniem na drodze kolizję i w niej ucierpi również nasz pojazd, to wszelką naprawę, eliminowanie usterek oraz dążenie do powrotu wyglądu karoserii naszego auta do stanu sprzed stłuczką, będziemy musieli pokrywać je z własnej kieszeni, ponieważ ubezpieczenie oc nam tego nie zapewnia.

A może wykup również autocasco?

Przed taką nieprzyjemną sytuacją możemy się ubezpieczyć  w jeden sposób. A mianowicie – wykupując dodatkową polisę, którą jest właśnie autocasco. Polisa ta pozwoli nam pokryć ewentualne szkody mechaniczne samochodu, które powstały również i z naszej winy oraz wtedy, gdy osoba winna uszkodzeń jest nieznana. Szczególnie ubezpieczenie to spełnia powierzone w nie nadzieje, że będąc uczestnikiem kolizji z przebiegającym przez jezdnię zwierzęciem. Wykupując ac możemy być pewni, że i w tej dość rzadkiej i nietypowej sytuacji ubezpieczyciel pokryje za nas koszty naprawy uszkodzonego auta.  Aby móc korzystać w pełni z wykupionej polisy ac  musimy jedynie dostosować się do pewnych wymogów, które winniśmy przestrzegać w trakcie trwania tego dodatkowego ubezpieczenia, a o których możemy przeczytać i zapoznać się z nimi przed jego wykupieniem. Do takich wymagań zalicza się m.in. zalecenie, że podczas kierowania pojazdem musimy być bezwzględnie trzeźwi ani nie być pod wpływem środków psychotropowych oraz posiadać przy sobie wszystkie ważne dokumenty, czyli prawo jazdy, opłaconą obowiązkową składkę oc oraz dowód rejestracyjny pojazdu, a w nim pieczątkę z datą, iż przegląd techniczny jest aktualny. Bez tych wcześniej wspomnianych rzeczy pomimo wykupionej polisy autocasco w razie jakiejkolwiek przeciwności, odszkodowania za poniesione krzywdy nie uzyskamy.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły